Výhody pasivních domů aneb vyplatí se stavba takové nemovitosti?

V posledních letech jste možná zaregistrovali rostoucí tlak na snižování nákladů na vytápění a celkově dopadů na životní prostředí. Na řadu už se po automobilech dostaly i běžné nemovitosti, u nichž se objevuje tlak na větší ekologičnost.

vyhody pasivních domů

Ostatně i proto je čím dál tím populárnější výstavba pasivních domů. Ty jsou zkonstruovány s důrazem na minimální tepelné ztráty a také na využití obnovitelných zdrojů energie. Pojďme se ale podívat na největší výhody pasivních domů.

Finanční výhodnost bydlení

Na první pohled se výhoda finanční úspory může zdát jako postavená na hlavu, protože není žádným tajemstvím, že výstavba pasivního domu není nikterak levná. Zpravidla je stavba takové nemovitosti o 20 až 25 procent dražší než u normálního rodinného domu. Finanční úspora však nastává až po dokončení stavby a zprovoznění všech systémů.

Obrovskou výhodou pasivního domu jsou totiž minimální náklady na provoz domácnosti. Pro komfortní bydlení bohatě stačí výroba tepla po dobu maximálně 2 až 3 týdnů v roce z dodatečného zdroje, což s sebou přináší obrovskou finanční úsporu. Při srovnání s klasickým rodinným domem spotřebuje pasivní nemovitost přibližně o 90 % méně elektřiny, dřeva nebo plynu.

Díky tomu můžeme mluvit o velké ekonomické výhodnosti pasivního domu, protože návratnost investice je stanovena na dobu 20 let. Po uplynutí této doby budete každý rok na energiích pouze vydělávat.

Čerstvý vzduch po celý den

Jednou z největších technologických vychytávek je u pasivního domu zajištění přirozené cirkulace čerstvého vzduchu, a to i přes minimalizaci tepelných mostů. Dostatek čerstvého vzduchu je zde navíc zajištěn bez potřeby otevřených oken, protože po jejich otevření by se zbortila idea zamezení úniků tepla. Jak je tedy vzdušné proudění zajištěno?

Hlavní poděkování patří speciální rekuperační jednotce, která se nachází v každém pasivním domě. Toto zařízení zajišťuje odvod vydýchaného vzduchu a přívod dostatečného množství vzduchu čerstvého.

Rekuperační jednotka však kromě výměny vzduchu zajišťuje i obměnu tepla, čímž se opět snižují tepelné ztráty. Všechny zařízení zajišťující cirkulaci vzduchu jsou navíc vybaveny jemnými vzduchovými filtry, díky nimž budete v domácnosti dýchat vzduch bez jakýchkoliv nečistot. Proto je bydlení v pasivních domech obzvláště vhodné pro lidi s různými onemocněními dýchacích cest.

Špičková okna jako základ tepelného štítu

Strůjcem úspěchu v zamezení tepelných ztrát je ovšem špičkové zasklení a dokonalé okenní rámy. Právě okna a dveře jsou totiž v normálních nemovitostech typickými místy, kde vznikají tepelné mosty.

Pasivní domy tedy na tyto části konstrukce kladou enormní nároky, protože si při výstavbě musíte být stoprocentně jistí, že je zateplení na velmi vysoké úrovni. V moderních pasivních domech jsou však okna i dveře vyráběna na míru každé nemovitosti, čímž jsou zajištěny maximální tepelně-izolační vlastnosti.

Příjemná vnitřní teplota po celý rok

Díky řízené a přirozené cirkulaci vzduchu je možné v pasivním domě zachovat příjemnou pokojovou teplotu po celý rok. Teplo z domácnosti sice žádným způsobem neuniká, ale i přesto dokáží rekuperační jednotky zařídit příjemnou teplotu i v parném letním období.

Klíčem k úspěchu je v tomto ohledu špičková tepelná izolace zabraňující přehřívání budovy. Systém rekuperace pak předchlazuje interiér studenějším nočním vzduchem, takže se v létě nebudete v pasivním domě cítit jako v troubě.

Pasivní domy mají oproti standardním nemovitostem celou řadu výhod. Naprosto zásadní je šetrnost k životnímu prostředí, která je v současném světě velmi důležitá. Chystáte-li se stavět nemovitost, pak byste nad pasivním domem měli vážně přemýšlet.

FOTO: 123RF

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bioklimatická pergola: Zahradní stavba, ve které byste chtěli bydlet

Jak vytvořit zahradní jezírko a jak se o něj starat?