Had jako domácí mazlíček: co byste měli vědět?

Zjistili jste během koronavirové pandemie, že jste ve svém příbytku sami? Chcete si proto pořídit domácího mazlíčka, který však nebude vyžadovat příliš mnoho pozornosti? Upusťte od myšlenky pořídit si pejska a raději si pořiďte hada, který se těší stále větší popularitě. Z toho se radují i profesionální chovatelé, jež jsou rádi především za to, že si i nováčci v oboru nechávají poradit pouze od těch zkušených. 

had jako domaci mazlicek

Had budí zájem i strach 

Ano, stále platí, že had budí v mnoha lidech odpor, strach, možná i respekt. Ale také budí velký zájem. Pozitivní zprávou je, že stále u více lidí, kteří se ho nebojí chovat ve svém příbytku. Mnoho chovatelů si začíná uvědomovat, jak fascinující zvíře to je. K jeho bezproblémovému životu toho navíc nevyžaduje mnoho.  

Pokud chcete mít plaza, jež je s námi už od druhohor, i ve svém domově, prozraďme si, jak ho správně chovat či jak vůbec postupovat předtím, než si nového domácího mazlíčka přeneseme přes práh domu. 

Škrtiče pro začínající chovatele, jedovatí pro ty zkušenější 

Vůbec první krok bude směřovat k výběru hada. U všech druhů platí, že nesmrdí a že nevyžadují každodenní péči ani každodenní krmení. Rozhodující bude, na jaké úrovni se jakožto chovatelé nacházíte. Jste začátečníkem nebo pokročilým? 

Zatímco pokročilí mohou sáhnout po jedovatých hadech, začínajícím se doporučují takzvaní škrtiči. Důvod je prostý – kdyby had zaútočil, škrtiči člověka nezabijí ihned, zatímco jedovatí bohužel ano (stačí jeho uštknutí a je jasné, že smrt nastoupí do pár minut). 

Korálovky jsou trefou do černého 

Ptáte se, jaký konkrétní druh hada je pro začínajícího chovatele tím pravým? Bezesporu korálovka, která se člověku zalíbí na první pohled díky jejímu krásnému zbarvení. Později se ukáže, že je také mírné povahy. Je poměrně klidná, mírumilovná, dorůstá zhruba do jednoho metru. Je u nich opravdu minimální pravděpodobnost útoku na člověka čili i v tomto ohledu můžete být klidní. 

Užovky jako volba číslo dvě 

Pokud se vám korálovky nezalíbí na první pohled, začínajícím chovatelům se doporučují také užovky. Opět vás zaujme jejich zbarvení i fakt, že běžně na člověka neútočí, ani když dorostou do výšky dvou metrů (což je jejich maximum).  

Připravte adekvátní terárium 

Každý chovatel hadů potvrdí, že péče o ně je dokonce snazší než péče o akvarijní rybky. Hadovi stačí, abyste připravili ideální terárium, kde se bude moct schovat. Vhodné je proto větší terárium, které by mělo být vystlané adekvátní podestýlkou (ideálně substrátem určeného pro chov hadů). Kromě úkrytu z kamenů nebo větví by se uvnitř terária měla nacházet také miska s vodou a nějaký zdroj tepla (může být i obyčejná žárovka). 

Krmit není třeba denně 

Co ocení zejména časově vyčerpaní jedinci je, že krmit hady není třeba denně. Stačí jedna až dvě myši za týden, pokud se vám v teráriu ukrývá mladý jedinec. Jestliže jste majitelem už dospělého hada, frekvenci krmení můžete omezit na jednou za čtrnáct dní.  

Hadi se nekrmí denně. Pokud by k této začátečnické chybě došlo, mohla by se narušit přirozenost plaza.  

Když had uteče 

Bylo by bláhové se domnívat, že hadi nemohou utéct. Ano, můžou a když k tomu dojde, většina chovatelů (nebo spíše jejich spolubydlící) začínají panikařit. V takové chvíli je zapotřebí zachovat chladnou hlavu a začít po hadovi pátrat (ať už se jedná o škrtiče nebo jedovatý druh). V ideálním případě se podívejte pod koberec nebo pohovku. Hadi mají tendenci se ukrývat. Také zkontrolujte rohy místností, kam se běžně uchylují proto, že se zde opět cítí v bezpečí. 

Pokud hada nenajdete do večera, posviťte si na něj baterkou během noci. Když se setmí, had má tendenci přelézat z jednoho úkrytu do druhého. 

FOTO: 123RF

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pes a všechny důvody, proč si ho nepořídit. Pokud máte svůj život rádi, musíte to přítelkyni rozmluvit

17 koček, které dávají psům najevo, kdo je pánem