V čem je cibetková káva jedinečná a proč byste ji měli ochutnat?

Český národ se sice celosvětově neřadí mezi největší milovníky kávy, ale rozhodně se nedá říct, že by konzumace kofeinem naplněného nápoje byla nějak zanedbatelná. Pro drtivou většinu z vás je nejlepší kávou asi malé espresso nebo velké cappuccino s velkým množstvím pěny.

cibetková káva

Jenomže v mnoha kavárnách můžete ochutnat i poněkud jedinečný druh kávy, který ve vašich chuťových pohárcích zanechá nezapomenutelnou stopu. Jedná se o cibetkovou kávu, jež se po celém světě stává v posledních letech obrovským hitem. Víte, co to cibetková káva vlastně je?

Proč je cibetková káva jedinečná?

Asi si budete říkat, v čem se cibetková káva liší od ostatních druhů kofeinového nápoje. Věřte tomu, že diference najdeme snad ve všech myslitelných oblastech. Tato káva se zpracovává z trusu cibetek, konkrétně z druhu ovíječ skvrnitý. Malá a na první pohled velmi roztomilá zvířátka žijí v hojných počtech v Asii, Africe a také v jižní Evropě. Cibetky sice patří do řádu malých šelem, takže jejich primární potravou je maso, ovšem nepohrdnou ani sladkými kávovými třešněmi.

Nejenže díky svým chutím mají cibetky pestřejší jídelníček, ale navíc šetří práci sběračům, protože malé šelmy si vybírají pouze zralé kávové třešně. Jakmile cibetka bobuli sní, dostává se do trávicího traktu, kde nedojde k žádnému poškození.

Téměř neporušená tedy vychází jako součást trusu, ovšem s jedním podstatným rozdílem. Kávové třešně prošly v žaludku cibetky fermentací neboli kvašením, který dodává cibetkové kávě její charakteristickou chuť a aroma.

Kdo přišel s nápadem sbírat kávu z trusu?

Určitě vás napadlo, kdo vymyslel ten skvělý nápad přehrabovat se ve trusu cibetek a hledat zralé kávové třešně. S tímto na první pohled hodně bizarním nápadem přišli Holanďané na svých indonéských koloniích. Noví obyvatelé přivezli na exotický ostrov kávu s cílem jejího pěstování na úrodných polích.

Káva byla v 19. století perfektním prodejním artiklem, takže domorodci dostali striktní zákaz kávové boby jíst a jakkoliv s nimi manipulovat. I původní obyvatelé však chtěli ochutnat dobrou kávu, takže jim nezbylo nic jiného než prohrabovat trus cibetek. A tak vlastně vznikla jedinečná cibetková káva.

Jak cibetková káva chutná?

Cibetkovou kávu v obchodě poznáte velice jednoduše. Na etiketě obalu musí být jednoznačně napsáno Kopi Luwak, kde kopi znamená káva a luwak označuje cibetku. Jakmile nemá obal toto označení, nemůže být vydávaný za pravou cibetkovou kávu.

Její chuť je totiž jedinečná především díky čistě přírodnímu a organickému zpracování kávových třešní. Díky fermentaci v těle cibetky jsou zrna více olejnatá, a navíc se pyšní i silnějším aroma. Někteří znalci dokonce udávají, že cibetková káva disponuje i výraznějším aroma.

Chuť cibetkové kávy se však nedá jednoznačně stanovit. Podle mnohých připomíná hořkou čokoládu, ovšem podle jiných evokuje spíše karamel bez typické kávové hořkosti. Bohužel se najdou i tací, kteří cibetkovou kávu považují za čistě marketingový tah, takže jedinečnému procesu vzniku takhle originální kávy nevěří. Ať už se mezi takové hlupáky řadíte nebo ne, měli byste cibetkovou kávu rozhodně ochutnat a udělat si vlastní názor.

Kolik cibetková káva stojí?

Díky náročnému procesu výroby patří cibetková káva mezi ty vůbec nejdražší druhy kávy na světě. Největším producentem jsou Filipíny, které však zdaleka nedokážou pokrýt celosvětovou poptávku. Cibetková káva je tak exkluzivním a nedostatkovým produktem, což šroubuje její cenu směrem vzhůru. Pro vaši představu – pytlík o hmotnosti 50 gramů pořídíte přibližně za 900 korun českých.

Cibetková káva představuje exkluzivní artikl pro největší milovníky kávy. To ovšem neznamená, že byste ji během svého života nemohli ochutnat i vy.

FOTO: 123RF

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se stát moderním kavalírem

Netradiční dárek pro přítelkyni