Největší záhady ze dvora krále Artuše. Věděli jste to?

Neexistuje snad člověk, který by neznal tajemstvím a kouzly opředený příběh krále Artuše. Bojovníka, který chránil Británii proti nájezdům znepřátelených kmenů. Panovníka, který se svými rytíři sedával u kulatého stolu a který slepě miloval krásnou Guinevru.

Mnohokrát převyprávěná a zfilmovaná báje ale stále magicky přitahuje tisíce diváků i čtenářů. Vydejme se proto po stopách nejtajemnějších mysterií Artušovy vlády. Jak totiž sami historici s oblibou tvrdí „není kouře bez ohýnku…“. A proto i na nich bude jistě něco pravdy.

Zázračný meč Excalibur 

S legendárním mečem v ruce Artuš bojoval až do své poslední bitvy. O tom, jak ale Excalibur získal, se už pověsti rozcházejí a my si tak můžeme vybrat mezi dvěma magickými příběhy. Častěji se dočteme, že meč dala Artušovi Jezerní paní. Do jezera byl pak bájný Excalibur zase navrácen. Mnohem oblíbenější verzí je ale příběh meče mezi kameny. Artuš, jak praví legenda, byl jediný, kdo dokázal vytáhnout kouzelný meč z Kamene osudu. Celé Anglii tak dokázal, že je právoplatný král.

Bájný hrad Kamelot

Záhadou je i mýtické Artušovo sídlo. Kde přesně hrad Kamelot stál, historici nevědí. O tom, že existoval, ale někteří už nepochybují. Na stopu je přivedl kulatý stůl, u něhož se svými rytíři Artuš hodoval a bavil se. U kulatého stolu si totiž byli všichni rovni, možná u něj ale Artuš hodoval i z mnohem praktičtějšího důvodu. Anglii vládli téměř čtyři století Římané, když pak na počátku pátého století odešli, zůstala po nich na ostrově celá řada budov. Mezi nimi i několik amfiteátrů, prostorných kruhových staveb, do kterých by velký kulatý stůl perfektně seděl. Pokud vás zajímají detaily mýtického příběhu krále Artuše, sledujte pořad Camelot na stanici Minimax.

Kouzelník Merlin

Magie provází taky celé Artušovo dětství. Místo rodičů ho totiž vychovával kouzelník Merlin. Tento čaroděj, druid a prorok nechal budoucího krále vyrůstat jako obyčejné dítě. K vládě nad Británií ho povolal až tehdy, kdy zemi hrozil rozpad. Artuš se radami moudrého kouzelníka dlouhé roky řídil. Jak už to tak ale bývá, vstoupila do života Artuše první láska a s poslušností byl konec.

Vyplněná věštba

Do Guinevry se Artuš zamiloval na první pohled. Láska to ale pohádková rozhodně nebyla. Jednotlivé pověsti se sice v mnohém liší, v jednom se ale nebezpečně shodují – Guinevra Artuše krutě zradila. Traduje se, že měla milostný poměr s hlavním rytířem královy družiny Lancelotem. Na tom samotném by nic tajemného ještě nebylo, kdyby před krásnou Guinevrou Merlin mladého krále předem nevaroval. Předpověděl, že tato žena zničí nejen jeho, ale i celé království. A to se také zanedlouho vyplnilo.

Autor: red

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

8 tajemných záhad, na něž je věda krátká

Omg! Aladin vážně existuje!