Nejizolovanější města na světě – kde žijí jen největší tvrďáci?

Většina z nás žije obklopena lidmi. A občas si od nich rádi odpočineme a vyrazíme někam, kde nikdo není. Jenže chtěli byste žít na takovém místě pořád? To už taková legrace není…

Ostrov (ne)klidu

Souostroví Tristan da Cunha se nachází v jižní části Atlantického oceánu a patří mezi nejizolovanější trvale obydlená místa světa. Hlavním „město“ se nazývá Edinburgh of the Seven Seas a už z názvu je patrné, že celé tohle souostroví patří Velké Británii. Stabilně zde žijí necelé tři stovky obyvatel, kteří vedle totální izolace musejí čelit ještě jednomu problému – na ostrově je stále aktivní sopka. A jedinou možnost spojení s okolním světem představuje lodní doprava, jenže k nejbližšímu sousedu, souostroví Svatá Helena, to trvá šest dnů. Je totiž vzdálené přes dva tisíce kilometrů! Tady se o přelidněnosti a hektickém způsobu života vážně mluvit nedá…

Na samotě u moře

Že nějaké to odlehlé město bude na Aljašce, vás asi nepřekvapí. Whittier má přes dvě stovky obyvatel a nejzajímavější na tomhle městečku je, že většina rezidentů žije v jednom čtrnáctipatrovém domě. Škola, obchod a další důležité budovy jsou tedy poblíž a v létě sem přicestuje i řada turistů, ovšem ztratit se tady asi nedá. Jednoproudý tunel, dlouhý čtyři kilometry, představuje jediný způsob, jak se po silnici dostat do města, nebo z něj. Skutečně zvláštní místo k životu!

Hvězdné město

Villa Las Estrellas znamená v překladu Město hvězd a musí se nechat, že světelným znečištěním tamější obyvatelé výhled na oblohu pokažený rozhodně nemají. Tohle město je totiž zároveň výzkumnou stanicí a vojenskou základnou a nachází se na nejvýraznějším výběžku Antarktidy. Na zamrzlém kontinentu jsou pouze dvě místa, která trvale obývají lidé a tohle je jedno z nich. Žije tu až 150 lidí, přes zimu pouze polovina.

Odříznutá metropole

No dobře, tak úplně metropole to není, přesto se peruánská La Rinconada od ostatních osad v tomhle článku dost vymyká. Žije v ní totiž kolem 50 tisíc lidí! Jedná se o nejvýše položené místo, kde celoročně žijí lidé, město se totiž nachází v nadmořské výšce 5100 metrů. Funguje hlavně díky nedalekému zlatému dolu, takže o práci i výdělek pro většinu lidí je postaráno. I tak byste tu ale vodovodní či odpadní systémy hledali marně. Což se však nedá říct o zvýšeném množství rtuti, již jsou místní permanentně vystaveni…

Opálové království

Dvoutisícové australské město Coober Pedy se nachází uprostřed pouště. Venku je takové horko, že si místní museli postavit domy v podzemí. I takhle bizarní osídlení ale dává smysl – je zde totiž produkována velká část světových zásob opálu. Tahle tradice trvá už více než sto let a Coober Pedy se přezdívá také „hlavní město opálu“. Škoda těch celoročních veder (průměrně kolem 30 stupňů Celsia), které místním znemožňují poklidný život.

https://www.youtube.com/watch?v=ktMQoMoQsWo

Dokázali byste si představit, že žijete v takových místech? Napište nám do komentářů!

Autor: Rimsy

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:

8 důkazů, jak lidský pokrok pohnul světem. Dopředu anebo dozadu?

Exotiky se nebojte! Připravte se na ni podle našeho manuálu