Klimatizace? Nejhorší je nízká teplota a vysoké otáčky! Jaké zdravotní komplikace ještě způsobuje, když ji používáte v autě? Kdy je dobrým pomocníkem a co dělat, aby neškodila?

K vysokým teplotám samozřejmě patří i klimatizace, díky které můžeme ve vedrech přežít. Je ale důležité ji používat s rozmyslem, abyste si svůj čas odpočinku nezkazili. Čemu je lepší se vyvarovat?

Klimatizace v autě. Jak ji používat, aby nezpůsobila zdravotní komplikace?

Všechno zabaleno, rodina v autě a už jen vyrazit. Konečně! Jelikož ale pravděpodobně pojedete někam do tepla, bude se okolní teplota poměrně vysokým tempem zvyšovat. A klimatizace se jistě bude hlásit o slovo, aby běžela na plné obrátky. V tom je ale důležité ji krotit!

Ideální teplota není 18 stupňů

Velké rozdíly teplot mohou způsobit nachlazení, angínu nebo šok. Pochopitelně – aby byla cesta co nejpříjemnější, nastavíte si v autě teplotu na 18°C. Venku ale rázem bude 35. V takovou chvíli stačí jen na chvilku vystoupit a nachlazení bere za své. A někdy se dokonce může rozjet ve velmi nepříjemnou angínu.

Teplotní šok

Díky velkým teplotním změnám může dojít také k teplotnímu šoku (zejm. u lidí s vyšším krevním tlakem), kdy se dostavují pocity na omdlení, závratě či zvracení. Je proto velice důležité dodržovat po celou dobu pitný režim a vždy před přechodem vyrovnat teploty ideálně na rozdíl 5°C.

Nízká teplota a vysoké otáčky? Nejhorší kombinace!

Doprovodnými následky přehnaného používání klimatizace jsou chrapot, kašel, škrábání v krku, suchá kůže a podrážděné a zarudlé oči. Nastavili jste si spolu s nízkou teplotou vysoké otáčky větráku? Tak to je snad ta nejhorší kombinace! Sice je vám příjemně, studený vzduch namířený přímo na vás ale může způsobit bolesti, či dokonce zablokování svalstva.

Navíc tím dostávají pěkně zabrat vaše klouby: nejnáchylnějšími partiemi jsou krční páteř, ramena, bederní páteř a křížová oblast. V nejhorších případech může dojít také k zatuhnutí obličejových svalů či vážnějším dlouhodobějším obtížím.

Klimatizace a ucinky na zdraví

Zdroj: Toyota

V klimatizaci sídlí bakterie, o kterých ani nevíte!

Nejsou to ale jen teplotní rozdíly, které mohou vaše zdraví potrápit. Přímo v klimatizaci se usazují bakterie, prachové částice, plísně a mikroby, které mohou napadnout imunitní systém.

„Důležitým prvkem při používání klimatizace je tedy její preventivní čištění, a to ideálně jednou do roka. Díky tomu se v ní nebudou hromadit plísně a bakterie, které se po zapnutí dostanou do interiéru vozidla,“ uvádí Jitka Jechová ze společnosti Toyota.

Možností, jak klimatizaci čistit, se nabízí hned několik – využít můžete různé spreje, které pořídíte na bezinkách. Nicméně zmiňovanou velkou kontrolu je určitě lepší nechat profesionálům, například v rámci servisní prohlídky.

Nejlepší čas pro čištění? Jarní prohlídka!

„Klimatizaci je nejvhodnější čistit zejména na jaře, popř. před plným nástupem léta, protože v tomto období bude nejvíce vytížena. Ideální je proto nechat ji zkontrolovat a vyčistit v rámci jarní prohlídky v servisu, kdy na vše dohlídnou odborníci a můžete bez obav vyrazit na dovolenou,“ doplňuje Jechová.

Autor: red

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Redakční autotest Toyoty Yaris GRMN: geny rally se nezapřou!

Jak pečovat o klimatizaci v autě. Používáte ji vůbec správně? Kdy větrat okny? Jak často měnit filtr a další tipy!