Jak pečovat o klimatizaci v autě. Používáte ji vůbec správně? Kdy větrat okny? Jak často měnit filtr a další tipy!

Právě v létě používáte klimatizaci v autě každý den. Tady jsou naše tipy, jak ji udržet v kondici i jak ji správně používat.

Klimatizace v autě: jak o ni pečovat a nové triky, které ještě neznáte!

Teploty kolem třicítky, už už se těšíte do auta, aby vás ochladil chladný vzduch. Používáte ale klimatizaci správně?

Vyvětrat před jízdou

Je běžné, že vzduch v autě stojícím na sluníčku má i 50 stupňů. Ochladit takový vzduch je zbytečně neefektivní, proto doporučujeme horký vzduch nejprve vyvětrat. To můžete udělat ještě před tím, než nasednete do vozu. U naprosté většiny vozů, které jezdí po českých silnicích, lze stáhnout okénka na dálku pomocí ovladače. Poprvé stisknete tlačítko pro odemknutí a vůz se odemkne. Podruhé podržíte tlačítko pro odemknutí cca 10 sekund a vůz otevře všechna okna. Tím se interiér začne chladit ještě předtím, než do auta nasednete. Větrat nechte ještě aspoň minutu poté, co se rozjedete. Průvan při jízdě zajistí rychlou výměnu vzduchu. Klimatizace tak bude ochlazovat vzduch, který je čerstvý a nemá tak vysokou teplotu.

Vyvětrejte ještě před nástupem do vozu.

Čištění

Každý rok svému autu dopřejete nový olej, filtry, svíčky, ale co klimatizace? Každý rok je třeba vyměnit kabinový filtr, přes který proudí vzduch do interiéru. Viděli jste někdy, jak vypadá kabinový filtr po 2 letech používání? Kdo ano, ten jej opravdu poctivě mění každý rok. Pokud ne, mrkněte se na video níže. Když zapnete klimatizaci, nesmíte ucítit vůbec žádný zápach. Pokud něco cítíte, je nutné nechat klimatizaci desinfikovat. Nejde ani tak o ten nepříjemný zápach, ale o to, co jej způsobuje. Výparník klimatizace je místo teplé a vlhké – ideální prostředí pro růst plísní. Ty se pak dostávají do vašeho organizmu a způsobují různé nemoci. Pokud ucítíte nějaký zápach, tak honem rychle na desinfekci.

Tohle dýcháte, pokud neměníte kabinový filtr.

Doplnění

Zdá se vám, že klimatizace nefunguje tak jako dřív? Není divu. Pro chlazení se používá médium, které se čase vytrácí. Výkon klimatizace už pak není takový, jako dřív. Přitom už úbytek pár gramů je znát. Proto byste měli aspoň jednou za dva roky nechat médium doplnit. Vyjde to jen na pár stokorun a z klimatizace bude zase foukat studený vzduch jako dříve.

Pozor na zdraví

Vzduch, který letí z otvorů klimatizace má kolem 3 – 7 stupňů Celsia. Nechat si jej foukat přímo do obličeje není vůbec zdravé. Vždy nastavte výdechy klimatizace tak, aby foukaly do prostoru. Nejlepší je, pokud pustíte foukání na přední sklo. Vzduch pak v autě příjemně cirkuluje, jste v chladnu, ale ne v průvanu studeného vzduchu. Každopádně myslete na to, že z klimatizace fouká naprosto suchý vzduch, který vysouší vaše sliznice. Před jízdou byste se měli pořádně napít a pokud jedete delší dobu, tak pravidelně doplňujte tekutiny, i když nemáte žízeň.

Nefoukejte si studený vzduch do obličeje.

Šťastnou cestu!

Autor: Analytik

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Euro 6c přichází: zmizí některé motory i celé modely automobilek

Redakční autotest: Volkswagen Amarok jako leštěnka pro individualisty, kteří se spokojí s tím nejlepším!