Česká hra Attentat 1942 bojuje o “herního Oscara”! Je mezi 5 nejlepšími hrami z celého světa!

Hra českých vědců Attentat 1942 bojuje o vítězství v jedné z nejprestižnějších soutěží herního průmyslu, 2018 Independent Games Festival Awards. Attentat 1942 je nominován za nejlepší
příběh spolu s dalšími pěti hrami z celého světa. Vyhlášení výsledků proběhne 21. března v San Franciscu. Čím zaujala a proč je to taková senzace?

Attentat_1942

Počítačové hry jako skvělé médium pro příběhy

„Je to fantastický úspěch, ve který jsme ani nedoufali,“ říká Vít Šisler z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, vedoucí projektu a hlavní designér hry. „Nominace ukazuje, že počítačové hry mohou být skvělým médiem pro vyprávění závažných příběhů.”

„Nominace na IGF je sen, je to jako být nominován na Oscara nebo Zlatou palmu v Cannes. Mám radost, že se na IGF objevila hra z českého univerzitního prostředí, kde se herní obory teprve formují,“ doplňuje Jakub Gemrot z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, vedoucí programátor hry.

Příběh z období protektorátu zaujal

Attentat 1942 vypráví příběhy z období protektorátu z pohledu lidí, kteří okupaci zažili. Výjimečnost hry spočívá v tom, že je založena na filmových rozhovorech, interaktivních komiksech a autentických záběrech. Postavy ve hře a jejich příběhy jsou sice fiktivní, ale byly vytvořeny na základě historického výzkumu a dobových svědectví. „Za každou postavou, epizodou, osobním dokumentem nebo předmětem v příběhu stojí podrobné studium zdrojů a dobových materiálů,” doplňuje Marie Černá z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

Za hrou stojí čestí odborníci

Attentat 1942 vychází z původní hry Československo 38-89: Atentát. Ale…obsahuje také nové herní prvky, vylepšenou grafiku a překlad do angličtiny. Hru vyvinuli odborníci z Filozofické a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky.  Příjemným zjištěním bylo, že vývoj hry finančně podpořilo i Ministerstvo kultury České republiky a Technologická agentura České republiky.

Pro dobrou věc

Další pozitivní zprávou je, že zisk z prodeje hry půjde do vědy a výzkumu. Takže moc držíme palce!

Autor: red

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 pařanských celebrit, které milují videohry

Udělají z vás videohry násilníka, závisláka nebo asociála?