Zima ještě nekončí! Návod, jak rozmrazit zámek

Teploty se už zase pohybují pod nulou a mírná oteplení s sebou přináší vyšší vlhkost, kterou následné ochlazení nemilosrdně promění v námrazu. Takže ideální podmínky pro nepříjemnou situaci – zamrznutí zámku. Jak na to?

Zámkové vložky i visací zámky, které fungují na nejčastěji používaním principu pružinových stavíte, mohou v takovém přípůadě sveřepě odolávat pokusům o zamknutí nebo odemknutí. Ptali jsme se odborníků, co s tím. Dáte se tomu vůbec předejít?

Rozmrazit zámek někdy nejde. Musí se rozebrat

“Stavítkovými zámky je vybaveno více než 80 % objektů v Čechách,” uvádí David Sobotka, specialista českého výrobce TOKOZ na nouzové otevírání zámků. “Bohužel právě tyto typy zámků, ať už jsou to dveřní zámkové vložky nebo visací zámky, jsou náchylné k zaseknutí. Jejich mechanismus totiž funguje díky pružinkám, které se mohou zanést nečistotami nebo zamrznout. Zámek pak nelze odemknout nebo naopak zamknout a nezřídka je nutné jej nakonec rozebrat.“

Olej na nečistoty vždycky nepomůže

Zamrzlý zámek lze nahřát, ale v chladu není tato metoda vždy reálně použitelná a nemusí zafungovat. Pak je jediným řešením rozebrání zámku. Riziko zamrznutí hrozí v podstatě kdykoliv, když se zvýší vlhkost vzduchu a následuje pokles teplot pod nulu, nahřátí zámku je tedy pouze o odkladem problému, nikoliv finálním řešením.

Pokud se zámek zasekne kvůli nečistotám, mnoho lidí sáhne po oleji. Promazání běžným olejem však zpravidla nepomůže – i velmi řídký olej se totiž může spojit s nečistotami a vytvořit uvnitř zámku lepivou směs, která mechanismu naopak uškodí a riziko dalšího zaseknutí spíše zvyšuje. K ošetření zámku je třeba použít roztok na bázi lithného mýdla, výsledek však není zaručen a je možné, že i takto zaseknutý zámek bude nutné složitě rozebrat.

Aby se nezaseknul aneb jak předejít problémům

„Nejjednodušším řešením je pořídit si zámek fungující na jiném než stavítkovém principu s pružinkami, který odolá povětrnostním vlivům a nezasekne se ani vlivem nečistot. Klasické stavítkové vložky jsou sice tradičním řešením, ale nehodí se zkrátka do všech podmínek,“ doporučuje David Sobotka a zároveň upozorňuje: „Jednou zaseknutý či zamrzlý zámek rozhodně doporučuji co nejdříve vyměnit. V opačném případě je pouze otázkou času, kdy se problém zopakuje. Špatná funkčnost zámkové vložky navíc ovlivňuje i základní účel zámku – bezpečnost.“
 

Jak ošetřit zámky s pružinovými stavítky na zimu a čemu se naopak vyhnout

  • Zamrzlé zámky zkuste rozehřát a vysušit. Počítejte však s tím, že se mohou kdykoli zaseknout znovu.
  • Zámky nepromazávejte běžným olejem – spolu s nečistotou vytvoří lepivou směs, která může zaseknout vnitřní mechanismus.
  • Zabalení zámku do igelitu může způsobit potíže – igelit na jednu stranu ochrání zámek před povětrnostními vlivy a nečistotami, zvyšuje však vlhkost uvnitř mechanismu, která může způsobit při poklesu teploty jeho zamrznutí.
  • Chcete-li zámek zakonzervovat, použijte mazadlo na bázi lithného mýdla.
  • Pokud bude zámek používán především v exteriéru, volte zámky s mechanismy odolnými zaseknutí nečistotami nebo zamrznutím – tedy ty bez pružinkových stavítek.
  • Poškozený nebo špatně fungující zámek vyměňte raději ihned za nový – se zámky pracujícími na bázi cylindrických rotačních stavítek problémy s mrazem a znečištěním mít nebudete.

A co fungovalo vám? Dáte nám tipy?

Autor: red

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 věcí, které nás v roce 2015 šokovaly

6 věcí, při kterých se hodí lubrikační gel. A sex to není!