Tip na výlet s rodinou: Aviatická pouť se blíží!

Již jen několik dnů nás dělí od zahájení sedmadvacátého ročníku Aviatické pouti, který se na pardubickém letišti uskuteční o víkendu 3. a 4. června. Letový program je již připraven a organizátoři i letos koncipovali jeho složení tak, aby návštěvníkům v průběhu více než pětihodinového letového programu přiblížili pomyslný průřez dějinami letectví od dob průkopníků aviatiky až po moderní vojenské stroje ze současnosti.

„V letošním roce jsme se rozhodli začít průřez dějinami letectví již od dob známého pardubického rodáka a především význačného českého průkopníka letectví Ing. Jana Kašpara. Od jeho prvního letu letos uplynulo již sto sedm let a návštěvníci budou moci obdivovat vzlet repliky letounu Blériot, na kterém tehdy létal. Za knipl tohoto stroje usedne známý britský pilot a velký příznivec Aviatické pouti Dan Griffith. Jeho mistrovské pilotní umění budou moci návštěvníci obdivovat i při jedinečné ukázce legendárního stíhacího stroje Spitfire,“ popisuje část programu Jan Rudzinskyj z organizačního štábu.

Opět nebude chybět Spitfire
Spitfire LF Mk.XVIe se pardubické akce účastní pravidelně od roku 2012. Jeho majitel StephenStead projevuje svoji náklonost k čs. válečným letcům. Pro letošek zvolil nové zbarvení do podoby stroje F/Lt. Otto Smika, s nímž létal v době jeho krátkého velení 127. britské squadrony, která od invaze ve Francii podporovala spojenecké armády postupující směrem na Německo.

Vedle záplavy řady historických typů se pro diváky podle pořadatelů hlavní hvězdou letošního ročníku stane účast světoznámé akrobatické skupiny současnosti, kterou je francouzský Breitling Jet Team.

Skupina létá na proudových strojích Aero L-39C Albatros a patří vždy mezi pravidelné účastníky největších leteckých dnů. Velkým lákadlem bude také vystoupení unikátních letadel s červenými býky na trupu.

Vedle akrobatické skupiny Flying Bulls Aerobatic Team, létající na moderních akrobatických speciálech Xtreme XA42, se představí i historické stroje jako dvoumotorový dvoutrupý Lockheed P-38 Lightning, dále slavný bombardér B-25 Mitchell či proudový Alpha Jet. Skupinu doplní ještě T-28 Trojan, což je nový přírůstek ze salzburské sbírky letadel s červenými býky na trupu.

Zahajovací průlet

Slavnými britskými druhoválečnými letadly jsou jistě i dvouplošný Tiger Moth s pilotem Richardem Santusem nebo hornoplošný Stinson. Vystupujících letadel bude více než šest desítek. Tradičně významný bude zahajovací průlet letadel pardubického Centra leteckého výcviku a předvedení všech hlavních armádních typ včetně excelentní ukázky letounu JAS-39 Gripen. Nejen diváci, ale i piloti si na Aviatické pouti oblíbili jedinečnou skupinu historických letadel zvanou Balbo. I ta je zařazena do letošního programu, stejně jako velice dynamická ukázka druhoválečného stíhacího letounu P-51 Mustang.

Premiérově se předvede i dvojice historických cvičných strojů Harvard v barvách jihoafrického vojenského letectva. Diváci nepřijdou o scénu z období první světové války, ani o ladnou akrobacii na větroni. Na nebi pochopitelně nebudou chybět slavné Trenery. Jejich závěrečná početná skupina je vždy pro všechny přítomné jedinečnou podívanou.

Velkoprostorové scény

I letos se můžete těšit na oblíbené velkoprostorové scény, kdy se spojí letové ukázky s pozemní rekonstrukcí bojů. Do těchto ukázek se zapojí několik desítek příznivců vojenské historie. Ti se v dobových uniformách a s patřičnou výzbrojí představí nejen v hlavní scéně z východní fronty. Jsme velice rádi, že do Pardubic přijedou i členové zahraničních klubů. Součástí scény opět bude i oblíbené závěrečné defilé všech zúčastněných před diváky. Součástí scén je i děj odehrávající se na obloze. Na ní se představí trojice letadel ve složení Jak-3, Jak-11 a Polikarpov Po-2,“ přibližuje divácky oblíbené scény Milan Vinš z organizačního štábu Aviatické pouti.

Děti se mají na co těšit!

Aviatická pouť Ing. Jana Kašpara není jen o letadlech, ale také o bohatém pozemním programu. V něm si každý jistě najde to své. Děti mohou v rámci Dětského dne zažít spoustu zajímavých aktivit s partnery AP a vyhrát navíc zajímavé ceny. Velmi oblíbené je stanoviště československých legionářů. Další podrobné informace o akci najdete na www.aviatickapout.cz.

Autor: red