Šedý zákal se operoval už před naším letopočtem. Poněkud šílená historie nejstarší operace v historii lidstva!

Víte, že šedý zákal se operoval už 2000 let před naším letopočtem? Šlo o nejstarší operaci v dějinách lidstva. Metody operování nám ovšem dnes už nahání spíš hrůzu. Jak se operovalo dříve a jaké možnosti máte v tomhle směru dnes?

operace očí šedý zákal

Mezi nejčastější příčiny slepoty patří i v dnešní době katarakta neboli šedý zákal. Ačkoliv neznáme pravou příčinu jeho vzniku, víme, že souvisí s přirozeným stárnutím oka. Jeho odstranění je považováno nejen za nejstarší operaci v oftalmologii, ale dokonce i v lékařství obecně. Od riskantních a krajně nepříjemných procedur se metody jejího provedení zdokonalily natolik, že k ní dnes už není zapotřebí žádný ostrý nástroj.

Zatlačování 

První operace šedého zákalu se podle dochovaných pramenů prováděly už zhruba okolo roku 2000 před naším letopočtem. Ani není divu, že s ohledem na tehdejší hygienické podmínky, často docházelo k zánětům, odchlípení sítnice nebo přímo k úplnému oslepnutí. Zakalená čočka se tehdy zatlačovala do nitra oka. Cílem totiž bylo čočku v oku uvolnit natolik, aby zapadla do sklivcového prostoru a nebránila průchodu světla do oka.

Další nepředstavitelné procedury

Tohle si dnes dokáže jen stěží kdokoli z nás představit. A zdaleka nešlo o to nejhorší. Pokud se tento proces nezdařil, na řadu přicházelo rozkouskování čočky jehlou. Jestliže byla čočka měkká a poddajná, bylo také možné odsát ji pomocí duté jehly – tato praxe byla častá především v arabských zemích. Sterilizaci „chirurgického instrumentária“ zajišťovalo opalování v ohni.

Řez v oku až od 18. století

Nová metoda odstranění šedého zákalu se objevila až v polovině 18. století, kdy se začal provádět řez v oku tak, aby bylo možné odstranit obsah zakalené čočky. Její prázdné pouzdro v oku zůstávalo, a pokud postupem času došlo k jeho dalšímu zakalení, bylo nutné v něm vytvořit otvor, aby paprsky světla mohly proniknout na sítnici.

Vyjmutí čočky lžičkou

Až na konci 19. století se odstranění katarakty provádělo kompletním vyjmutím čočky z oka, rozhodně se ale nejednalo o nic příjemného – k této proceduře se využíval speciální nástroj připomínající lžičku. Později se čočka vyjímala vytažením po jejím předchozím mrazení přímo v oku. U této metody však hrozily komplikace v podobě narušení sklivcové bariéry.

Umělé čočky

Revoluce nastala, když se do prázdného pouzdra původní čočky začaly usazovat čočky umělé. V roce 1967 se objevila nová metoda operace šedého zákalu, která se používá dodnes, a sice tzv. fakoemulzifikace neboli ultrazvukové rozmělnění a následné odsátí čočky z oka. S pokrokem v operačních metodách došlo také k pokroku při znecitlivění oka.

Až v 80. letech přišla lokální anestezie

V 80. letech minulého století se při odstraňování katarakty začala využívat lokální anestezie prováděná vpichem, koncem minulého století se však dostaly ke slovu bezbolestné a rychle působící anestetické kapky. Také samotné umělé čočky prošly rozsáhlým vývojem, a v dnešní době se tak používají výhradně měkké čočky z hydrofilního či hydrofobního akrylátu.

Moderní lasery

V současnosti je nejmodernější metodou odstranění katarakty laserová operace, při níž samotný paprsek laseru působí pouze 10 sekund. Paprsek s dokonalou přesností vytvoří vstupní mikrořez, otevře přední pouzdro oční čočky a rozmělní ji. „Zákrok je díky počítačem řízené technologii mnohem šetrnější a přesnější. Po skončení laserové části chirurg čočku lehce odstraní a nahradí ji umělou čočkou. Celý ambulantní zákrok trvá asi 15 minut a je zcela bezbolestný. Celá operace s využitím femtosekundového laseru LenSx je přizpůsobena každému pacientovi na míru,“ říká docentka MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno.

Umělá nitrooční čočka zůstává v oku natrvalo, v průběhu života ji není třeba měnit. Po operaci také není nutné nosit brýle, jelikož nitrooční čočka dokonale nahrazuje dioptrickou sílu původní oční čočky. Volbou vhodného typu čočky tedy lze odstranit zároveň krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus.

Nepodceňujte šedý zákal

Šedý zákal není radno brát na lehkou váhu. Oční čočka se kvůli stárnutí postupně zakaluje natolik, že se vidění stává neostrým a zamlženým, až nakonec může zmizet úplně. Odbornice upozorňuje na to, že v počátcích se onemocnění dokonce ani nemusí nijak projevovat. Oko nebolí, není podrážděné ani začervenalé. Patrné je až v pokročilé fázi. Většinou postihuje osoby starší 65 let, po 75. roce věku se podle statistik objevuje u více než tří čtvrtin populace. Kataraktu nelze vyléčit brýlemi ani kapkami do očí, jedinou účinnou „medicínou“ je chirurgický zákrok.

Co byste měli vědět před operací šedého zákalu

  • Operace šedého zákalu není bolestivá, oči jsou znecitlivěny anestetickými kapkami.
  • Hojení probíhá velmi rychle, většina pacientů se vrací do běžného života druhý den po operaci.
  • Technika v oční chirurgii prodělává stálý vývoj, čím novější jsou přístroje, tím jsou zároveň přesnější a šetrnější.
  • Umělá nitrooční čočka nevyžaduje žádnou údržbu, v oku zůstává natrvalo.
  • Při operaci katarakty lze odstranit i dioptrické vady oka.

Autor: red

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Sperma v oku. Průšvih! Co obsahuje a proč není moc dobré ho tam mít? Jaké nemoci se tím mohou dostat do vašeho těla?

Šílenost. Muž si zpíval během operace!