Prst v zadku. Zvládnete to hravěji, než si myslíte

Zkusili jste si někdy vložit do vyhledávače heslo prst v zadku? Jestli ne, udělejte to. Možná budete překvapeni, kolik odkazů se vám objeví. Prst v zadku je hojně diskutovaným tématem v bulváru, na ženských chatech, prostor mu dávají méně seriózní, ale čas od času i renomovaná zpravodajská média, sportovní servery, dokonce existuje i celá facebooková skupina, kde se toto téma řeší. Vypadá to, že není běžnější téma k hovoru. Jenže minimálně v jednom ohledu není. A to, když přijde řeč na pohmatové vyšetření prostaty. Že ano, pánové?

vyšetření

Jak vyšetření probíhá? Bude bolet? Jak se na něj mám připravit? Ztrapním se? Budu se cítit pokořený? A jak to utajím před svým okolím? To jsou jen některé z mnoha otázek, které mužům vyvstávají na mysli v souvislosti s tímto vyšetřením. Řada mužů, přestože s ním nemá vlastní zkušenost, si ho až démonizuje. Kdo ale sebere odvahu a vyšetření podstoupí, zjistí, že o nic tak hrozného nejde. Během letošního Movemberu se o tom přesvědčili dva muži, kteří se v rámci boření zbytečných předsudků, rozhodli podělit o své zážitky.

Drama, které se nekonalo

51letý manažer Honza patří k těm, kterým se při pomyšlení na toto vyšetření, jak se říká, strachy svíral i zadek. A to, jak si asi dovedete představit, není právě před touto prohlídkou to nejpraktičtější. Při odchodu z ordinace už ale tak ztuhlé rysy ve tváři neměl a hýřil dobrou náladou. Až se musíte zeptat, co se to tam uvnitř vlastně dělo?

doktor

Čekal jsem to mnohem horší a ve finále je to jen trochu nepříjemné. Vůbec to nebolí. Lékař si s vámi na začátku popovídá a provede anamnézu. Následuje vyšetření břicha pohmatem a ultrazvukem a prohmatání šourku. Pak už vás čeká samotné vyšetření prostaty pohmatem přes konečník. Trvá to ale jen pár vteřin a opravdu není čeho se obávat. Za nejhorší na celém vyšetření vlastně považuji odběr krve,“ popsal Honza. Zpětně hodnotí, že klasická preventivní prohlídka u zubaře nebo ústní hygiena jsou pro něj mnohem nepříjemnější. „Taková resekce osmičky, to je zážitek na celý život. Ve srovnání s tím je vyšetření prostaty brnkačka,“ dodal.

Pozítří o tom nebudu vědět

Tomáš je kreativec, svobodomyslný 55letý chlapík. Jenže ani on dobrovolně takovou prohlídku ještě nikdy neabsolvoval. Nakonec ho k tomu motivovala vlastní žena. Tady si dovolíme krátký návrat na začátek. Je až s podivem, jak téma prstu v mužském zadku, nejen v souvislosti s vyšetřením na urologii, řeší právě ženy.

Přesvědčil jsem se na vlastní kůži, že všechny řeči a fóry kolem toho vyšetření jsou opravdu jen sranda a vyvolávají v nás zbytečné strachy a falešné představy. Vůbec to nebylo tak hrozný. Když jdu nemocný k praktikovi a on mi strká špachtli do krku, je to pro mě mnohem horší. Je to taková malichernost, že si na to za dva, tři dny ani nevzpomenu,“ řekl Tomáš těsně po vyšetření. O bolesti prý vůbec nemůže mluvit, spíš jen o lehkém pocitu diskomfortu.

Vyšetření prostaty je nepopulární, ale nebolestivé vyšetření, při kterém se po vás nic nežádá. Nebudeme si nalhávat, že je to nějaká extra velká zábava, ale jsme si jistí, že to zvládne každý z vás. Ne se zaťatými zuby, naopak naprosto uvolněně. Pánové, bavte se o prstu v zadku i vy. Díky, a další prosím.