Proč jsou důležité olejové filtry?

Když si pořídíte auto, musíte mít vytvořený takzvaný hotovostní polštář, který vás zachrání ve chvíli, kdy by se vozidlo porouchalo. Přece jenom mluvíme o vynálezu, jenž se při běžném používání opotřebovává.

filtr

Navíc se skládá z množství součástek. Když jedna začne pokulhávat, projeví se to na celkové jízdě. Nemůžete opotřebovanou součástku jen vytáhnout a jezdit bez ní. Každá má svůj úkol a je pro vozidlo důležitá. Kupříkladu takové olejové filtry – bez nich by to nešlo.

Pokud nepatříte zrovna k automobilovým znalcům nebo nejste rovnou servisním technikem, možná si pokládáte otázku, proč jsou olejové filtry důležité. Olejové filtry zastávají ve vozidle důležitou funkci a účinně prodlužují životnost motoru. Pojďme si je blíže představit.

Co to je olejový filtr a kde ho v autě najdeme

Jak již bylo zmíněno, olejový filtr je nedílnou součástí každého automobilu. Jedná se o součástku, která čistí motorový olej od mikroskopických nečistot. A tím se účinně prodlužuje životnost motoru. Navíc mluvíme o nedílné součásti bezproblémově fungujícího agregátu.

Otázkou nyní je, kde olejový filtr ve vozidle najdeme. Nachází se konkrétně v olejovém potrubí, a to nejčastěji ze strany bloku motoru. Jeho umístění má samozřejmě smysl – chrání motor před předčasným opotřebováním a taktéž ho ochraňuje od nečistot z oleje.

Mezi jeho další úkoly patří to, že maže a promazává kritické části motoru. Také umí zmenšit mechanické třecí ztráty. Nebo umí zabránit rychlému opotřebování pohyblivých částí (ostatně to už bylo nastíněno).

Jeho role ve vozidle je proto nezastupitelná. Aby však veškeré jeho funkce byly zajištěny, je třeba ho pravidelně vyměňovat. Kdy je třeba s prosbou o výměnu zamířit do servisu a proč je to tak důležité?

Nepodceňujte včasnou výměnu

Každý automobil se skládá z celé řady součástek, které se při běžném používání opotřebovávají. Vlivem opotřebování může dojít k jedné věci, a sice k tomu, že je třeba nějakou součástku vyměnit, jinak bude bezproblémová jízda narušena. Stejně, jako se jednou za čas musí vyměnit baterka do auta nebo brzdy, musí se zavčasu vyměnit i olejový filtr. Jeho důležitost jsme si už vysvětlili.

Olejový filtr by se měl vyměnit u benzínových motorů vždy ve chvíli, kdy ujedete deset tisíc kilometrů. V případě dieselových motorů je hranice najetých kilometrů stanovena trochu výše, a to na patnácti tisících kilometrech. Berte však toto zjištění jako orientační. Najeté kilometry nejsou tak úplně rozhodujícím faktorem, ovšem můžou vás upozornit na to, že je pravděpodobně čas na výměnu.

Rozhodující jsou nakonec trochu jiné faktory. Když však najedete zmiňovaný počet kilometrů, raději navštivte svého automechanika a nechte si poradit. K výměně olejového filtru by podle odborníků mělo dojít alespoň jednou za rok, ovšem záleží na výrobci dané součástky. Řiďte se i jeho pokyny.

Olejový filtr vyměníte i sami

Co je velice pozitivní, tak to, že olejový filtr hravě vyměníte i sami. Pokud máte pocit, že tato součástka potřebuje vyměnit a váš automechanik má plno, vyměňte olejový filtr při výměně oleje. Není to nic těžkého, jenom otočíte olejový filtr pomocí klíče na tuto součástku proti směru hodinových ručiček. V dalším kroku jen našroubujete filtr nový, ale nyní už po směru hodinových ručiček.

Proč je včasná výměna tak důležitá?

Olejový filtr je velice důležitou součástkou každého automobilu. Jeho funkce již byly zmíněny. A jelikož jsou jeho funkce tak důležité, nesmí se jeho výměna podceňovat. Mohlo by totiž dojít ke katastrofálním důsledkům, pakliže by se filtr nevyměnil zavčasu.

To vám jistě potvrdí nejeden odborník. Pokud mazání v motoru nefunguje správně, pokud se do motoru dostávají částice, jež v něm nemají, co dělat, vede to k velkému poškození. Následná oprava by pak byla několikanásobným zásahem do rodinných financí v porovnání s koupí jednoho olejového filtru.