Perla Nízkých Tater získala exkluzivní kabát z titanzinku! Koukněte na její proměnu

Legendární Štefánikova chata v Nízkých Tatrách prošla zásadní rekonstrukcí. Díky ní získala střechu a fasádu stejně krásnou jako odolnou. Koukněte se, jak jí to prospělo!

Perla Nízkých Tater

Nejdéle provozovaná vysokohorská chata v Nízkých Tatrách vznikla v letech 1924-1928 na počest slovenského národního hrdiny, generála M. R. Štefánika. Slouží jako cíl vysokohorských túr nebo jako východisko pro výstupy na nejvyšší hory pohoří Ďumbier, Chopok a Dereše.

Velmi populární je v poslední době mezi skialpinisty, protože ve svém okolí poskytuje ideální podmínky pro tento sport. V létě se vyhřívá na krásném zeleném návrší nad strmým svahem v nadmořské výšce 1 740 metrů pod nejvyšším vrchem Nízkých Tater Ďumbierem (2 046 m.n.m.), v zimě naopak vzdoruje těm nejkrutějším živlům. A právě zmíněné klimatické výkyvy se negativně podepsaly na trvanlivosti původních materiálů a jejich izolaci. Oblíbená chata pro celoroční výlety na hřebeni Nízkých Tater proto musela projít kompletní a náročnou obnovou.

Drsnému tatranskému podnebí odolá ušlechtilý titanzinek

Při rekonstrukci v letech 2014 až 2016, která proběhla bez přerušení provozu, byly vyměněny shnilé krokve, byla přidána parozábrana a jako samotná krytina byl použit titanzinek Rheinzink. Materiál se vyznačuje vysokou spolehlivostí, je bezúdržbový a má naprosto bezkonkurenční životnost. To vše je nezbytné v klimatických podmínkách s častým nárazovým větrem 170 – 220 km/h a výškou sněhové pokrývky až 5 m. Za zmínku určitě stojí i jeho ryze pozitivní ekologická charakteristika, protože tento materiál je, na rozdíl například od hliníku, kompletně recyklovatelný.

Díky přírodní patinaci bude fasáda zrát do krásy

Kromě střechy se titanzinek Rheinzink uplatnil i na fasádě a podhledu. Přírodní stavební materiály, kámen, dřevo a titanzinek, tak působí na horském návrší ušlechtile a přirozeně a výborně souzní s okolní divokou krajinou. Titanzinková střecha a fasáda vizuálně odlehčuje objem a zároveň reflektuje místní světelné podmínky. Díky schopnosti titanzinku vytvářet přírodní ušlechtilou patinu bude fasáda časem doslova zrát do krásy. Legendární chata generála M. R. Štefánika tak může bez problémů sloužit turistům minimálně další desítky let.

Autor: red

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Bydlení v miniaturním domku. Překvapí vás, co vše v něm najdete

5 cestovatelských tipů, jak sehnat nejlepší bydlení na cestách