Je Snapchat rasistický? Největší aféry populární sociální sítě

Přestože Snapchat stále roste a získává na oblíbenosti, nevyhnuly se mu ani problémy, převážně vycházející z netaktních a nepovedených filtrů. Jaké nápady byly nejhorší?

Rychlost především

Speed filter hrál roli v řadě dopravních nehod, jeho princip je totiž dost na pováženou. Pokud se totiž pohybujete vysokou rychlostí a v tu chvíli pořídíte fotku, aplikace vás odmění. A jak jinak dosáhnout vysokých rychlostí než při řízení auta, že. Takže každému s dvojciferným IQ musí být jasné, o jak nebezpečnou zábavu se jedná. Přesto se řada mladých lidí nenechala od nezodpovědného řízení odradit…

No Snapchat, no cry!

Před několika měsíci se objevil filtr s Bobem Marleym, který vám přidal dredy a zčernil kůži. To vše k příležitosti 20. dubna, tedy svátku všech huličů, pro něž číslo 420 značí náklonnost ke kouření marihuany. Výsledkem byly hodně podivné fotografie, dost připomínající staré divadelní a filmové komedie, kde i role černochů hráli namaskovaní běloši. Černošské komunity takové experimenty samozřejmě nevidí rády a těžko se jim můžeme divit.

Chudáci Japonci

Nedávno se objevil filtr, který vyvolal opravdu hodně kontroverze. Samotný Snapchat ho nazývá “anime”, ale nemusíte být fanouškem japonských komiksů, aby vám došlo, že tohle s anime mnoho společného nemá. Zatímco klasické anime se vyznačuje výraznou mimikou postav a špičatými tvary vlasů i obličeje, tento filtr se trefuje spíše do typického vzezření Asiata. Takže zakulatí tváře a v podstatě vymaže oči, místo nichž umístí úzké čárky, a samozřejmě i trochu vyžlutí obličej. Krása.

Hejty, kam se podíváš

V důsledku těchto průšvihů se objevilo i populární řešení problému podle každého internetového aktivisty – hashtag. Tenhle byl nazvaný #DeleteSnapchat a zatím kdovíjaké úspěchy neslavil, neboť většina uživatelů zřejmě filtry za příliš rasistické nepovažuje.

To ovšem není všechno. Určitě jste už na profilech něžného pohlaví na sociálních sítích zahlédli koruny z květin či motýlů. Tyhle filtry každého zdánlivě zkrásňují, jenže součástí těchto úprav je i vybělení kůže, čehož si internet nemohl nevšimnout. Jak se může tak velká firma jako Snapchat takových minel dopouštět?

Co na to samotná firma?

Novináři samozřejmě nenechali tyhle filtry bez povšimnutí a ptali se Evana Spiegela, ředitele celého Snapchatu, na rasovou diverzitu v jeho firmě. Jeho odpověď byla očekávaná – že prý neuvažuje o lidech jako o procentech bílých či barevných lidí, nýbrž o individualitách s rozličnými schopnostmi. Jinými slovy – neví.

Zároveň se ale Snapchat snaží i vychytávat své mezery, mezi něž patří hlavně vyhledávání a objevování nového obsahu. Zřejmě proto kupuje za 110 milionů dolarů službu Vurb, jež se právě na tyto funkce specializuje. Společně s posílením chatovací složky se tak Snapchat snaží vytvořit konkurenci pro stále nedostižný Facebook Messenger. Dobrá myšlenka, kterou bohužel výše zmíněné kauzy pouze zbytečně zdržují.

Co si o podobných aférách myslíte? Je Snapchat skutečně rasistický, nebo se jedná o nafouknutou bublinu a lidé jsou v současnosti přecitlivělí? Pište do komentářů.

Autor: Rimsy

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejzajímavější nové aplikace pro mobily – čím nás letos vývojáři potěšili?

Budocnost chytrých telefonů. Už aby to bylo!