Jaké budou trendy v rámci mobilní fotografie pro rok 2018? Telefony zvládnou bokeh efekt i další vychytávky!

Letos se svět smartphonů nesl ve znamení duálních fotoaparátů, rozšířené reality, skleněných konstrukcí a nejnovější umělé inteligence. Už teď můžeme s poměrně velkou přesností říci, jakým směrem se bude ubírat mobilní fotografie v následujícím roce. Jaké efekty budou ty nej? Proč nebudete potřebovat stativ i při točení 4K videí? A jaká základní pravidla focení mobilem byste měli dodržovat, aby byl výsledek skvělý?

trendy fotky mobilem 2018

Nejdůležitější hráči na trhu vybavili své vlajkové lodě dvojicí zadních snímačů, čímž nabrala mobilní fotografie na obrátkách. Rozdílné senzory poskytují různé možnosti. Některé značky se rozhodly pro širokoúhlý objektiv či objektiv s odlišnou ohniskovou vzdáleností pro kvalitnější přiblížení snímků.

Černobílá fotografie? Ano!

Huawei je díky své spolupráci s firmou Leica už několik let průkopníkem v černobílé fotografii. Technologie se využívá ponejvíce pro zdůraznění dramatičnosti snímků nebo při nočním focení, protože dokáže udělat čisté a jasné záběry.

Umělá inteligence a lepší fotky v automatickém režimu

Nedávno přišel stejný výrobce na trh s přelomovým procesorem Kirin 970 spolu s novým modelem Huawei Mate10 Pro, který má speciální jednotku NPU (Neural Processing Unit) pro umělou inteligenci (AI). Využití najde mimo jiné i ve fotoaparátech, například u zmíněné novinky. Výsledné snímky focené v automatickém režimu jsou neporovnatelně lepší než při klasickém automatickém nastavení bez podpory AI.

Super automatické fotografování

Dá se rozhodně předpokládat, že v budoucím roce 2018 půjdou i další výrobci mobilních zařízení podobnou cestou. Při fotografování se tak můžeme spolehnout, že telefon sám vyhodnotí, co právě fotí a jaké nastavení je pro danou scénu nejvhodnější. Ať už fotíte portrét, jídlo nebo svého domácího miláčka, můžete si být jisti, že výsledkem bude obraz ve vysoké kvalitě.

Bokeh efekt i ve smartphonu

Dalším nepochybným trendem je bokeh efekt (rozostřené pozadí). Zatímco ještě před pár lety se tohoto efektu dalo dosáhnout jen prostřednictvím DSLR (digitální zrcadlovkou) se speciálním objektivem, dnes jej už jednoduše vytvoříte i se smartphonem. Software, který pozadí rozostřuje se neustále zdokonaluje, a proto se i odborníci shodují, že vlajkové lodě nejznámějších značek mohou směle konkurovat právě i zrcadlovkám.

Supernovinka: bokeh efekt na přední kameře

Avšak novinka, kterou přinesla zatím jen hrstka nejznámějších výrobců v druhé polovině tohoto roku, je bokeh efekt na přední kameře. Díky této funkci můžete vytvořit selfie, které jasné a bez šumu i při horších světelných podmínkách. Při cestě na dovolenou ušetříte místo v kufru, které by běžně zabrala zrcadlovka, a přitom se nemusíte obávat o výslednou kvalitu vašich záběrů.

360° videa a virtuální realita

S nejnovějšími telefony můžete nechat doma dokonce i stativ, optická stabilizace obrazu vám pomůže vytvořit stabilnější videa ve 4K rozlišení bez výrazných otřesů. Pomocí jednoduše přídavné 360 kamery můžete sdílet vaše zážitky přímo na sociální sítě a vaši blízcí si je budou moci prohlédnout v rozšířené realitě. Vítejte v buducnosti.   

Základní pravidla fotografování mobilem

Pokud chcete, aby vaše fotky opravdu zapůsobily, je stále důležité dodržovat základní pravidla fotografování.

  1. Zachovat princip zlatého řezu.
  2. Dávat si pozor, abyste na záběru „neusekli“ chodidla či jinak nezdeformovali focené postavy.
  3. Vždy je také skvělým osvěžením nekonvenční pohled.
  4. Nepřehánějte to ani s filtry a dodatečnými úpravami.
  5. V roce 2018 budou převládat přirozené, ale profesionálně působící záběry!!!
  6. Před fotografováním si vždy vyčistěte objektiv, budete překvapeni, jaký to dokáže udělat rozdíl. Snímky zhotovené objektivem, který je špinavý nebo poškrábaný mohou působit nejasně, rozmazaně a zamženě. I proto je při výběru dobrého „fotomobilu“ důležité, abyste si vybrali model s objektivem zapuštěným do těla, je tak více chráněný.

Tak ať se vám skvěle fotí!

Autor: red

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Umělá inteligence napsala film. Znamená konec scenáristů?

Instagramové trendy, které jsou už dávno out. Neděláte je taky?