Hormony, které vám brání zhubnout

Nafouknuté břicho, pleť posetá pupínky, rozostřené smysly. Za tím vším stojí chemické látky, jejichž vliv na fungování těla často podceňujeme. Přitom jsou leptin, ghrelin, testosteron, estrogen a další hormony klíčem k super postavě. Jak to?

Jíte zdravě, sportujete a stejně se pohybujete v kolotoči nadváhy? Viníkem jsou pravděpodobně zbouřemé hormony. Ty ovlivňují tělesné procesy jako hlad, žízeň, trávení, ukládání tuků, tvorbu svalů nebo sexuální touhu. Pokud je některého v těle víc, automaticky tím narušuje rovnováhu ostatních a tím vzniká řetězová reakce. Na jejím konci je mimo jiné obezita. Které hormony vám tedy brání zhubnout?

Leptin – zajistí, že se cítíte najezení

Je známý jako hormon sytosti. „Ve spolupráci s hormony štítné žlázy, kortizolem a inzulinem určuje tělu, jak velký má hlad, jak rychlé bude spalování jídla a jestli se přijaté kalorie uloží do tukových buněk či použijí na energii,“ říká nutriční specialistka Světa zdraví Monika Bartolomějová. Při správném fungování pomáhá leptin zmenšovat dlouhodobé tukové zásoby. Při špatném fungování člověk necítí sytost, což ho nutí stále jíst. Protože se leptin tvoří v tukových buňkách, platí jednoduchá rovnice: čím více máte v těle tuku, tím více máte také leptinu. Avšak neznamená to automaticky, že tím menší je hlad. Právě naopak – větší množství leptinu v těle vyvolává rezistenci na něj, takže organismus ztrácí schopnost vnímat jeho signály.

Ghrelin – zvyšuje chuť k jídlu a pomáhá spánku

Jeho známějším označením je hormon hladu. Vytváří se v tenkém střevě, dvanáctníku a žaludku, odkud putuje do mozku a zvyšuje chuť k jídlu. „Přelstít“ tento hormon je podle nutriční specialistky možné pomalým vychutnáváním jídla. Právě pomalé zaplňování žaludku dá prostor k postupnému klesání hladiny ghrelinu. Kromě pocitu hladu pomáhá ghrelin člověku přecházet do všech spánkových fází. Přitom ve 4. fázi spánku se uvolňuje růstový hormon a REM fáze přispívá k ochraně hladiny leptinu.

Inzulin – udržuje hmotnost, pomáhá ukládání tuků

Snižuje hladinu glukózy (cukru) v krvi. Poté co sníte potravinu obsahující sacharidy, je rozštěpena na jednoduché cukry, jež se uvolňují do těla. „V reakci na to začne slinivka břišní vytvářet a pouštět do těla inzulin, který cukry nasměřuje do jater,“ popisuje odbornice. V játrech se inzulin změní na glykogen, který je „potravou“ pro svaly. Inzulin se podílí také na přeměně glukózy na mastné kyseliny. Mastné kyseliny se ukládají v buňkách jako zásoba energie na pozdější využití.

Pokud tenhle proces funguje správně, pomáhá udržovat hmotnost. V případě, že jíme dlouhodobě přemíru sacharidů, slinivka posílá do těla více inzulinu. V návaznosti na to směřuje inzulin větší množství kalorií k uskladnění v podobě tuku a nadváha je na světě. A spolu s ní taky rezistence těla na inzulin v podobě cukrovky II. typu.

Estrogen – pomáhá zvyšování váhy

Je důležitý pro zajištění ženského reprodukčního systému, ale také funkcí mozku, srdce a kostí nebo čistou pleť. Tvoří se hlavně u žen, ale přesto malé množství se vytváří také v mužském těle. Estrogen má několik forem, z nichž jednou je estradiol, tzv. hormon mládí. Snižuje tvorbu inzulinu a zvyšuje tvorbu „dobrého“ cholesterolu (HDL), zatímco snižuje tvorbu „špatného“ cholesterolu (LDL). Štíhlé postavě pomáhá také vytvářením pocitu sytosti a udržováním vysoké hladiny energie, takže i díky němu máme chuť do cvičení. Vědci v posledních 50 letech přišli na to, že pokud je v těle estrogenu nadbytek, způsobuje vyšší riziko rakoviny, diabetu, neplodnosti a dalších vážných onemocnění. Kromě přijímání tohohle hormonu z potravin a z okolí způsobuje jeho nerovnováhu také stres.

Žijte a jezte zdravě a nezapomínejte na preventivní lékařskou péči

Dalšími hormony, které mají vliv na naší váhu jsou například hormony stresové jako adrenalin, kortizol noradrenalin, které ovlivňují trávení ve stresu nebo známý testosteron. Ten se s příbývajícími kilogramy mění na estrogen negativně působící na naší váhu. Klíčem k rovnovážnému stavu hormonů a správnému fungování metabolismu  a hormonů je v první řadě jídlo. Jezte potraviny co nejméně obohacené o přídatné látky, konzervanty, hormony – bio produkty a celé potraviny, ne polotovary. Zadruhé nezapomínejte na sport a odpočinek s kamarády, s koníčky a spánkem.

A pokud máte pocit, že vám tělo nefunguje, jak by mělo, nechte se vyšetřit u lékaře. Z vyšetření může vyplynout nadbytek či nedostatek některých hormonů.

Autor: Wol

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Herečtí srdcaři. Pro roli hubnou i šílí

Vážila přes 450 kilo. Dnes váží pětinu