Hackathon: světové mozky v Praze! 142 hackerů z celého světa se sejde v dubnu v Holešovicích. Co se bude dít?

Celkem 142 hackerů z celého světa se přihlásilo do hackathonu CEEHACKS, který se bude konat o víkendu 6.-8. dubna 2018 v pražských Holešovicích. Odborná porota vybrala celkem 20 tříčlenných týmů, které budou beze spánku řešit poměrně zásadní témata současnosti.

CEEHACKS hackeři v Praze 2018

Co je hackathon

Hackathon je většinou několikadenní akce, při níž programátoři a inovátoři pracují na vyřešení nějakého zadaného úkolu. Název vznikl od slov hack a marathon. CEEHACKS Smart Mobility Hackathon Prague 2018 je největším českým hackathonem jak co do počtu účastníků, tak pokud jde o výši odměn pro soutěžící. Na akci je samozřejmě zajištěn dostatek jídla a pití, zdravotník nebo relaxační zóna včetně masáží.

Práce s reálnými daty

Pracuje se přitom s reálnými daty pro Prahu získanými z dopravních systémů, satelitů, jízd taxíků, jízdních řádů a řady senzorů hluku či škodlivých zplodin po hlavním městě. Po 48 hodinách intenzivní práce bez spánku týmy své řešení představí před odbornou porotou a obecenstvem a nejlepší nápady si odnesou některou z desítek cen a dostanou od partnerů nabídku nápad obchodně dotáhnout a dostat jej do světa.

Co se tedy bude dít?

V tříčlenných týmech budou někteří z hackerů celý víkend bez minuty spánku řešit například témata carsharingu, autonomních vozidel, elektromobility, zlepšení ovzduší ve městech apod. Nově se představí i týmy složené z malých dětí. Nejlepší tým vyhraje ceny až za 500 000 Kč.

Nebudou chybět studenti ČVUT ani hackerky

Někteří účastníci se přihlásili jako jednotlivci a svůj tým získají až na místě. „Nejvíce lidí máme přihlášených z České republiky, loňské vítězství budou obhajovat například studenti z ČVUT. Ale hojně je zastoupené také Německo nebo Velká Británie, kterou budou zastupovat například studenti z Oxfordu. Máme ale i účastníky například z Číny, Německa nebo Švédska. Programovat bude i zhruba 5 dívek a žen. Krom toho budeme mít poprvé i dětské týmy, například studenty ze Střední školy průmyslové, technické a automobilní Jihlava nebo z Gymnázia a základní školy – Nový PORG. Nejmladšímu účastníkovi je 14 let,“ přiblížil obsazení Tomáš Studeník, organizátor pražského hackathonu a zakladatel CEEHACKS.

Jak to celé funguje

Týmy na akci CEEHACKS Smart Mobility Hackathon Prague 2018 jsou obvykle složené z vizionáře, designéra a programátora. Vizionář přichází s nápadem, designér zajistí, aby se lidem řešení líbilo, a programátor vytvoří funkční prototyp nového produktu nebo služby, například mobilní aplikace. Se vším pomáhají zkušení mentoři, letos mezi nimi budou například vice prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar, ekonom a bývalý statní tajemník Tomáš Prouza, profesor kybernetiky na ČVUT v Praze Michal Šebek a další.

Alternativní mobilita

Letos se bude soutěžit ve 12 kategoriích týkajících se mobility. Jedno z témat je alternativní mobilita, čili například car-sharing, bike-sharing, ale i navigace pro pěší. Dalšími tématy jsou třeba senzory ve vozidlech a chytré parkování, bezemisní mobilita a snižování znečištění z dopravy, eko jízda, ale i navrhování zlepšení v oblasti autonomní dopravy a bezpečnosti jízdy. 

Jaká skončil loňský ročník?

Na konci akce odborná porota za přítomnosti primátorky hlavního města Prahy Adriany Krnáčové udělí vítězům desítky cen včetně hlavní výhry půl milionu korun. Některé účastníky čeká také nabídka spolupráce s největšími světovými firmami a především možnost uskutečnit svůj nápad nejen v hlavním městě.

Zajímavé projekty

Loni se účastnila šedesátka lidí z 13 zemí, pomáhalo jim 40 mentorů. Mezi navrženými inovacemi bylo například zrychlení nástupu do metra studenty ČVUT v Praze, díky čemuž města ušetří miliony. Tým s programátory z Německa, Velké Británie a Polska zase zaujal svým návrhem na dobíjení elektromobilů přímo z jednoho auta do druhého bez nutnosti použití dobíjecích stanic.

Autor: red

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Šedý zákal se operoval už před naším letopočtem. Poněkud šílená historie nejstarší operace v historii lidstva!

Kyborgové a biohackeři – technomaniaci, výstřední blázni nebo vizionáři?