Festival středoevropských filmů 3Kino zpestří bohatý doprovodný program. Potrvá do čtvrtka 8. listopadu. Co můžete vidět a zažít?

Pátý ročník Mezinárodního filmového festivalu 3Kino představí divákům v Praze to nejlepší ze současné středoevropské kinematografie. Přinese i bohatý doprovodný program, kterému vévodí divadelní představení Sebeupálení – vyznání důstojníka SB s Przemysławem Bluszczem v DUP 39, workshopy a sekce 10 na 100: přelomové polské filmy. Přehlídka filmů 3Kino se uskuteční v kinech Atlas a Evald ve dnech od 1. do 8. listopadu 2018.

3Kino

Mezinárodní filmový festival 3Kino nabídne kromě současných filmových zážitků i rozmanitý doprovodný program. Silným zážitkem bude polské divadelní monodrama Krzysztofa Szekalskiho Sebeupálení – vyznání důstojníka SB s Przemysławem Bluszczem v hlavní roli. To se uskuteční 2. listopadu od 18:00 v prostorách DUP 39. Przemysław Bluszcz vytvořil pozoruhodnou postavu bývalého estébáka, jehož kariéru v bezpečnostní službě narušil akt sebeupálení Ryszarda Siwiece během dožínek v roce 1968.  Nesouhlasné gesto opozice proti intervenci vojsk Varšavské smlouvy v Československu způsobilo zvrat v kariéře i životě horlivého důstojníka. Dnes se (anti)hrdina minulého systému, zbavený výsad a moci, pokouší rekonstruovat svoji životní cestu, porozumět a definovat svou vlastní identitu. Za strhující vyznání důstojníka tajné policie získal Bluszcz v roce 2014 hlavní cenu na Národní přehlídce současného monodramatu.

Workshopy, projekce a přednášky

V rámci festivalu jsou připraveny i dva workshopy v malém sále kina Atlas. Renomovaný český filmový teoretik a pedagog Jaromír Blažejovský zasvětí diváky do promítaného filmu 141 minut z Nedokončené věty maďarského režiséra Zoltána Fábriho. Představí nejen film samotný, ale i jeho knižní předlohu spisovatele Tibora Déryho. Stálý host festivalu 3Kino, filmový kritik a teoretik Artur Zaborski, si pro veřejnost opět připraví přednášku o renomovaném polském režisérovi, doplněnou ukázkami z jeho filmů. Vše vyvrcholí projekcí filmu vybraného tvůrce. Letos vzpomene slavného režiséra Antoniho Krauzego a jeho film Předpověď počasí, který se v Polsku těší velké oblibě.

To nejzásadnější z polské produkce

Novinkou festivalu je sekce pojmenovaná 10 na 100: Přelomové polské filmy, která představí v kině Evald deset zásadních polských titulů, které se nesmazatelně zapsaly do historie polské kinematografie. Mezi vybranými snímky se objeví drama Osamělá žena režisérky Agnieszky Holland, které natočila těsně před emigrací v roce 1981. Film patří k jednomu z nejčernějších pohledů na polskou realitu přelomu 80. let a je jedním z nejdepresivnějších příspěvků kina morálního neklidu. Kinematografii 90. let zastoupí drama Čas pro čarodějnice režiséra Piotra Łazarkiewicze o mladé narkomance Jole a homosexuálovi Andreji, kteří se setkávají zcela neromanticky na svém pracovišti – nádražních toaletách, kde se oba prodávají mužům. Pojí je podobný osud, oba jsou HIV pozitivní bezdomovci. Spřátelí se, ale Andrejova cesta se však chýlí ke konci.

Filmy a hosté 3Kina

Sály kina Atlas a Evald uvedou v průběhu festivalu více než 40 snímků z řad polské, maďarské, slovenské a české kinematografie. Polský film se představí hned na zahájení festivalu. Road movie Trenérova dcera, zasazenou do světa tenisu, přijede představit režisérsko-producentská dvojice Łukasz Grzegorzek Natalia Grzegorzek. Objevem festivalu a polské kinematografie této sezóny je snímek Vztek, který představí režisér Michał Węgrzyn.

Českou kinematografii zastoupí předpremiéra filmu Chvilky, který vypráví o lásce, bolesti, oddanosti, ale také o naději, že člověk dokáže svá zranění přeměnit v sílu. Snímek citlivě zachycuje nástrahy rodinného života, které komentuje s humorem, pochopením a neobyčejně vyvinutým citem pro situace. Debatovat s diváky budou jeho tvůrci: debutující režisérka Beata Parkanová a herečky Jenovéfa Boková a Alena Mihulová.

Slovensko je zastoupeno biografickým snímkem Varga režisérky Soni Maletz o nedávno zesnulém slovenském hudebníku Mariánu Vargovi. Z maďarské produkce promítne nejupřímnější a nejdrsnější maďarský snímek posledních dvaceti let, Kojot.Film je o hledání svého místa na světě. Detailní program najdete na www.3kino.cz.

Za kolik jsou vstupenky a kde

Vstupenky na jednotlivé filmy v rámci MFF 3Kino seženete za jednotnou cenu 90 Kč. 3Kino poskytuje vstupenku i na celý festival za cenu 600 Kč, kterou je možno získat na vyžádání u organizátorů festivalu na e-mailu info@3kino.cz. Vstupenky na projekce budou v prodeji na pokladnách kin Atlas a Evald nebo na jejich webových stránkách.

Detailnější informace o festivalu budou k nalezení na webových stránkách festivalu a kin: www.3kino.cz, www.kinoatlas.cz, www.evald.cz

Autor: red