Dovolená? Co se letos podívat do Austrálie?

Máte plný zuby Evropy? Nevíte, kam se letos vrtnout a v tuzemsku se vám být nechce? Tak vyražte do Austrálie. Dáme vám tipy, jak začít plánovat cestu a kam se určitě podívat. Tak jedéééém pánové!

Řada lidí má Austrálii na svém seznamu míst, kam se musí podívat. Je tu vlastně jediný háček: kde asi tak začít? U protinožců lze dělat a vidět tolik věcí, že se přece nikdo nechce vrátit domů s pocitem, že něco prošvihl. Takže?

Kam se u protinožců vydat?

Ano, je tu Velký bariérový útes, Opera v Sydney, botanické zahrady, pláže a (samozřejmě) koaly. Ale to je jen špička pomyslného ledovce. Austrálie – od vnitrozemí až po deštné pralesy – nabízí mnohem víc, než co si dokážete představit. A to zejména pokud toužíte po dovolené, při které se pustíte mimo vyšlapané cesty… Ať už jste zkušený cestovatel, který se chce vyhnout dlouhým frontám a přemrštěným cenám v turistických destinacích, nebo jen hledáte nová dobrodružství, Austrálie vám nabídne nekonečně příležitostí pro ekoturismus.

001412Townsville Billabong Sanctuary Kangaroos

001412 Townsville Billabong Sanctuary Kangaroos

Ekoturistika. WTF?

Pro ty, kteří o tomto termínu ještě neslyšeli, ekoturistika je forma cestování, která spočívá v navštěvování relativně nedotčených přírodních oblastí. Cílem je způsobit co nejmenší negativní dopad na životní prostředí a v některých případech se dokonce přičinit ve prospěch ekonomického rozvoje místní komunity. Často je účelem ekoturistiky cestovatele vzdělávat, anebo od nich získat finanční prostředky k ochraně životního prostředí dané oblasti – jako je tomu v případě ‚wwoofování‘ (WWOOF – Willing Workers On Organic Farms), kdy je turistům nabídnuta možnost pracovat na farmě čtyři až šest hodin denně výměnou za ubytování a jídlo. Teď už ale k tomu, jak se dostat mimo ‚vyšlapané cesty‘. Co dál?

Co můžete dělat?

Způsobů, jak se seznámit s ekologickým vývojem australské krajiny, je spousta – od návštěvy organických vinic až po potápění v chráněných přírodních rezervacích. Kde jinde na světě můžete navštívit věhlasnou netopýří nemocnici, sopečný národní park či podniknout ekoplavbu v jeden den? Třeba v Queenslandu!

034193Townsville Billabong Sanctuary Koala Bears

034193 Townsville Billabong Sanctuary Koala Bears

Park Uluru-Kata Tjuta

Zatímco některé australské ekodestinace nabízejí možnost aktivně přispět k životnímu prostředí a ekosystému, na jiných místech si můžete matku přírodu vychutnat pasivnějším, ale stále udržitelným způsobem. Například návštěvníci národního parku Uluru-Kata Tjuta v Severním teritoriu Austrálie mohou upřeně pozorovat největší přírodní monolit na světě se zachovanými nápisy domorodých předků. Jsou tu i vzdělávací pěší túry, při kterých se návštěvníci dozvědí něco o místní fauně a flóře, ale i příběhy domorodců ze zdejší oblasti. Anebo proč si neudělat výlet na jih a nenechat se okouzlit dechberoucí krásou tasmánské divočiny? Tato síť parků a přírodních rezervací patřících do světového kulturního dědictví UNESCO je jednou z posledních oblastí opravdové divočiny na světě. V této oblasti byly objeveny lidské ostatky staré 20 tisíc let.

Jak se tam dostat?

Od kempů až po luxusní ekostřediska, od procházek přírodou až po podmořská dobrodružství, Austrálie nabízí množství nedotčených míst světového kulturního dědictví a ekoturistického vyžití, kde si každý cestovatel vybere to svoje. Ale jak tam dojet?

006754Aerial of Hardy Reef, Great Barrier Reef

006754 Aerial of Hardy Reef, Great Barrier Reef

I když jste horliví cestovatelé, nemusíte nutně v touze za poznáním a dobrodružstvím volit ty nejhorší cesty, aby dílo bylo dokonáno. Takže v případě, že už nadešel čas k odškrtnutí Austrálie z vašeho seznamu životních přání, můžete využít třeba Emirates, která nabízí pohodlné spojení do země protinožců s jedinou zastávkou v Dubaji. Odtud se pak lze dostat do sedmi destinací napříč celou Austrálií a Novým Zélandem, včetně Adelaide, Aucklandu, Brisbane, Christchurch, Melbourne, Perthu a Sydney. Užít si tak můžete už samotnou cestu. Čekají na vás samé příjemné věci. Ve všech třech třídách je k dispozici palubní zábavní systém ice, který nabízí více než 2 200 kanálů hudby, filmů a další zábavy, takže cesta na druhý konec světa vám uteče jako nic.

Tak co, už máte sbaleno?

Autor: red

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nepříjemnosti, které odrazují od cestování

KLDR: Cestování s adrenalinem!