Cross Club míří pod širé nebe. Připravte se 8. a 9. července na pořádnej odvaz!

Industriální atmosféra pražského Cross Clubu se konečně dočká open air verze. Ve spolupráci s Urban Events se ji klub chystá v červenci přenést do areálu bývalé elektrárny a dolu Libušín na Kladensku. 8. a 9. července vystoupí během Cross Festivalu živé kapely, DJs i live acty na 5 podiích.

Cross Club v pražských Holešovicích vyniká nejen originálním interiérem a kvalitním kulturním programem, ale taky celkovou životní vizí. Ačkoli by se tomu nikdo nepodivoval, jeho stěny nejsou nafukovací, takže se Cross crew rozhodla svůj nonkonformní tábor rozdělat i pod širákem. „Delší dobu cítíme, že pořadatelé českých festivalů upadají do tenat rutiny a preferují profit před kvalitou programu. Proto se zrodila myšlenka upořádat vlastní moderní festival evropské úrovně. Nemyslím si, že to nutně musí znamenat světelný spektákl s tunami pyrotechniky a areál pokrytý logy komerčních partnerů,“ představuje pozadí festivalu Tomáš Kenzo Zdeněk, majitel Cross Clubu a jeden z organizátorů.

Páteční DNB mše

Letošní „nultý“ ročník našel domov v industriálních prostorách bývalé elektrárny a dolu Libušín. Někdejší hala s kotly dnes sice nemá střechu, ale o to lépe je vidět na hvězdy. Právě zde rozbijí pořadatelé hlavní scénu Cathedral. Páteční noc bude patřit DnB mši, jejímž vrcholem budou DUB PHIZIX & MC STRATEGY. Kdo nestrávil posledních pár let pod hodně placatým kamenem, dobře ví, co se na něj chystá. Byť jsou tito dva pánové z UK dnes již zaslouženě skutečnými hvězdami DnB, vždy se jim dařilo držet mimo hlavní proud a nikdy svou mocnou basu a děravou rytmiku nevyměnili za prvoplánové zpívánky či rádoby tvrdost. Lineup samozřejmě doplní zásadní osobnosti české scény. Plynulý proud DnB pak typicky přeruší několik dramaturgických kliček, třeba hlavní tahoun grime a UK garage u nás, SMACK.

Sobota ve jménu Kyjeva

Sobota odpoledne bude patřit na hlavní scéně kapelám a to v tradičním duchu každý pes, jiná ves. Následně se vesla ujme techno, reprezentované několika domácími live acty světové úrovně. Ventolina máme rádi úplně všichni, ať už proto, že nám připomíná temné doby dětství v osmdesátých letech, nebo proto že jeho show je energií nabitý zážitek pro všechny věkové kategorie i náboženská vyznání. Nezklame ani čerstvý držitel ceny Anděl HRTL. Zapojit jeho analogové moduly sice zpravidla zabere delší čas, než jeho vystoupení, ale stojí to za to! Trojlístek uzavírá nikdo jiný než Oliver Torr. Pravou lahůdkou nicméně bude druhý headliner letošního ročníku, duo původem z Kyjeva, WOO YORK. To, že jejich práce vychází na gigantu Soma Records, mluví samo za sebe, podstatné ale je, že Woo York sklízí úspěchy především se svou živou show, která hodně staví na hardware mašinkách a improvizaci.

Další stage

Ve stínu komína, který býval svého času nejvyšší v Evropě, se zabydlí Smoke Stack stage. Ta bude vykrývat škvíry hlavního pódia. V pátek tedy nabídne UK Garage, nebo dubstep, v sobotu zase bude patřit DnB. O zvukový zážitek s poctivým basovým fundamentem se na 3rd World stage postará Raggaultras Sound System. V pátek se můžete zhoupnout do rytmu reggae a dubu, v sobotu stage přitvrdÍ s dancehallem a electro cumbií a moombahtonem. Cross fest nezapomíná ani na studenokrevné přátele a Barn Dance stage tudíž nabídne v pátek klidnější techno a v sobotu poctivou ještěří tekno tancovačku. O zvuk se postarají borci z Jafra Sound Systemu. Když už vás nohy neponesou, navštivte odpočinkovou Walden stage, kde se vystřídá latino, funk, hip hop i nefalšovaná hospodská rockotéka. Walden stage bude zároveň přístupná i bez festivalové vstupenky!

Ošizen nebude ani nehudební program. V areálu bude kino, zejména v sobotu odpoledne se vyrojí divadelní spolky, fandové malých koleček si vychutnají skate závody, chybět nebudou ani workshopy a přednášky. Vizuální stránku festivalu podtrhnou umělecké skupiny XYZ, Kino Cirkus či Gojo. Do jejich kompetencí spadá site specific stage, design i výzdoba areálu. Všichni zúčastnění vynikají invencí a schopností pracovat s charakterem prostředí, v němž tvoří.

Proč název Cross Festival – Cultural Resistance? „Protože umění má sílu spojovat a rozšiřovat obzory. Festival má bavit, ale také upozorňovat na problémy společnosti, kterých má i ta naše požehnaně. Je to odboj proti nadvládě nevkusu a tuposti, proti diktátu zisku,“ říká ještě Kenzo.

Vstupenky

K dostání v síti Ticketportal od 390,- Kč (+ poplatky sítě 45,- Kč) nebo v šatně Cross Club, Plynární 1096/23, Praha 7. Vstupenky na místě budou v prodeji na oba dny za 590,- Kč.

Kde a kdy?

8. – 10. 7. 2016 @ Elektrárna Libušín u Kladna

Autor: red

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejslavnější hudební festivaly – kde se vyplatí zapařit?

Co se stane, když si dáte něčeho příliš? A pár těch, co to zkusili…