10 bezva tipů, jak si užít piknik s bandou kámošů

Trávíte rádi čas venku v přírodě, kde si můžete užívat zábavu ve společnosti svých přátel a rodiny? No problém! Vyrazte na piknik! Dáme vám pár dobrých rad, jak z takového dne v přírodě udělat bezva „trip“.

1. Začněte s výběrem umístění

To vám pomůže určit jídlo a další náležitosti, které budete potřebovat s sebou. Piknik můžete uspořádat prakticky kdekoliv! Může to být na dvoře za domem, v místním parku, na pláži (u jezera nebo u moře), v horách nebo v kempu, uprostřed metropole, nebo klidně na venkově. Pokud berete s sebou i děti, rozhodně myslete i na to, jak daleko jsou případně záchody. Pokud psa, zjistěte si předem, jestli na daném místě bude vítán.

2. Nezapomeňte vzít v úvahu denní dobu

Své kouzlo má třeba ranní piknik, kde si můžete pochutnat na snídani v chladném ránu. Ale také odpolední piknik, když je venku teplo a můžete se posadit ve stínu pod stromem. A všichni víme, že večerní pikniky bývají zábava obzvlášť, když s sebou vezmete malý gril, nebo rozděláte oheň a něco si opečete. (Napovídat asi nemusíme. Pivko s sebou do chladící tašky!)

3. Zvažte, na čem budete sedět

Hlavně bacha na osazenstvo. Zatímco vám stačí deka, starším chlapíkům nebo členům rodiny přijdou vhod spíš skládací křesílka. Velký ubrus s sebou nekompromisně! Pokud vyrážíte i s dětmi, určitě ocení posezení na sedacím Tuli vaku. Děti si užijí spoustu zábavy a vy v případě potřeby můžete potah Tuli vaku jednoduše vyprat v pračce.

4. Jaké vybrat jídlo

Mezi osvědčené věci patří sýry, uzená masa, chléb a další jídlo, které se dá nakrájet či natrhat a jíst rukama. Vybírejte jídlo, které se dá snadno konzumovat z talíře, který máte na klíně, což rozhodně nejsou špagety nebo polévka. Doporučujeme vytvořit si dopředu pár sendvičů a jednohubek a nezapomeňte také na sladkou tečku. Například brownies jsou skvělým piknikovým dezertem. Myslete i na dochucení, vezměte pepř a sůl, případně dressing či olivový olej.

5. Udržujte potraviny ve správné teplotě,

ať se z pikniku nestane katastrofa. Doporučujeme vám nepoužívat majonézu, a pokud si berete sendviče s vajíčkem či masem, mějte je raději zabalené v termotašce, která je udrží nějakou dobu v chladu. Pokud si berete s sebou syrové maso na opečení, vždycky je balte samostatně, oddělené od ostatního jídla.

6. Nezapomeňte na otvírák

Není nic horšího, než uprostřed parku zjistit, že máte skleničky, víno, ale nemáte ho čím otevřít. Vezměte si s sebou také dostatek vody nebo limonády (i jiného moku), po jídle vám vyprahne. To je jasná věc. Ale tušíme, že tohle si nezapomenete.:)

7. Vše si připravte raději předem,

ať si s sebou nemusíte brát i kuchyňský prkýnko a nůž. Doma si omyjte a nakrájejte zeleninu a ovoce, přijdou k chuti, i když jste „masofilové“. Pokud nemáte klasickej piknikovej koš se sadou nádobí, můžete si vzít klidně plážovou tašku a do ní naskládat balení jednorázových talířků, kelímků a příborů. Nezapomeňte na vlhčené ubrousky. Nechcete se domů vracet jako čuně, nebo jo?

8. V přírodě určitě oceníte i opalovací krém a repelent

Pokud se přece jen stane, že se spálíte na slunci, pomoci vám může Beta glukan gel z hlívy ústřičné, který chrání pokožku před poškozením sluncem a ošetřit jím můžete také drobná poranění či poštípání hmyzem. Gel zabrání vzniku trvalých stop na pokožce. Pomůže ale i jakýkoli krém po opalování, který seženete v lékárně nebo v drogerii.

9. Pokrývka hlavy

Kromě toho, že slušivý klobouk vám báječně doplní outfit, ochrání vás také před úpalem a před klíšťaty (protože repelent obvykle na hlavu nepoužíváme). Teda alespoň my v redakci ne.:))

10. Na závěr si přibalte nějakou zábavu

Pokud jste sportovní nadšenci, vezměte si s sebou třeba badminton či petanque. Báječně skladný je také frisbee. A jestli po dobrém jídle raději posedíte v trávě, vezměte si s sebou nějakou společenskou hru. Doporučujeme hru Infarkt – pobavíte se zručeně a navíc zjistíte něco o svém zdraví a vztahu k jídlu. Pokud chcete zkusit něco nového, inspirujte se zde. A jestli potřebujete sehnat nejdřív kamarády, pak zkuste náš článek: 10 tipů, jak získat kámoše.

Trocha historie se hodí pro udržení konverzace

Piknik je pro některé pohoda venku na louce na dece, pro jiné stolování v přírodě, pro další zase čas strávený s blízkými při dobrém jídle někde venku. Ale víte vůbec, odkud pochází tohle slovo? Své kořeny má v první polovině 18. století ve Francii, pique niquer znamená obědvat na trávě. V té době však šlo spíše o označení oběda, na který si každý přinášel vlastní jídlo. Svého dnešního významu nabyl piknik až v 19. století, kdy se stal součástí výletů do přírody.

Velké oblibě se těšil v USA, kde vznikly i kuchařské knihy s piknikovými recepty. Na pikniku nesměla chybět různá studená jídla, sendviče se šunkou, vajíčka, zelenina, saláty, čerstvé ovoce, koláče, káva a limonády.

Piknik ovšem neznamenal pouze jídlo – hrálo se na hudební nástroje a zpívalo se. Účastníci také hráli různé hry třeba na slepou bábu, petanque, později si začaly házet i létající talíře.

Pár tipů na piknikové lokality

V Praze uděláte nejlépe, pokud si vyberete některý z městských parků, nebo vyrazíte do Žlutých lázní. Na Náplavce je sice krásný výhled, ale většinou je tam příliš mnoho lidí pro poklidný piknik.

V Brně jsou také k pikniku ideální parky – Denisovy sady, park Lužánky či park Špilberk. Příjemným místem je také Wilsonův les.

V Ostravě, tedy pokud chcete uniknout městskému shonu, vyrazte až na okraj města. Za zkoušku stojí Bělský les, Polanecký les,  Mariánské hory, Krásné pole či Michálkovice.

V Hradci Králové nebudete mít problém najít lokalitu na piknik. Doporučujeme vám Jiráskovy sady, Žižkovy sady, Šimkovy sady či Městské lesy.

Tip redakce:

Autor: Ed