Roboti ve filmu. Ve kterých filmech jsme je mohli obdivovat a proč?

Snad každý Čech zná historii slova „robot“. V kinematografii se různé formy lidských strojů objevovaly už v 90. letech 19. století. Za vším ale nestojí jen Čapek. Kteří roboti si nás získali a které filmy stojí za to vidět? 

Historii slova „robot“ zná snad každý Čech. Pochází ze slovenského „robota“ a poprvé bylo použito ve dvacátých letech českým spisovatelem Karlem Čapkem v jeho dramatu R.U.R. Bylo by však nepřesné považovat právě Čapka za vynálezce entity s umělou inteligencí. Čapek pouze přispěl k tomu, že byl jejich výskyt v popkultuře formalizován.

Naprostou legendou, průkopníkem i nadčasovým spektáklem je v tomto ohledu rozhodně snímek Metropolis. Tento německý film režiséra Fritze Langa oslnil v roce 1927 publikum po celém světě. Představil totiž sci-fi příběh odehrávající se v technologicky vyspělém světě budoucnosti. Do pomyslné robotí síně slávy vstoupila díky tomuto filmu jednoznačně robotka Maria, dodnes jedna z největších ikon mezi filmovými roboty. Její vzezření je velmi působivé a osmdesát let byste této plechové femme fatale hádali jen sotva.

Dlouhá cesta od Marie až k C-3PO

Důležitost Metropolis a neuvěřitelný význam v rámci světového filmu dokazuje i poměrně rozsáhlý časový rozestup mezi ním a dalšími pamětihodnými sci-fi s roboty. Mezi ty nejslavnější se rozhodně řadí americké snímky Den, kdy se zastavila země anebo Zakázaná planeta z roku 1956, kde si jako mladý zahrál překvapivě nekomickou roli známý šprýmař Leslie Nielsen. V tomto filmu se robot Robby řídí třemi zákony robotiky, které si poté osvojil ve svých dílech i známý ruský autor knižní sci-fi Isaac Asimov. Robot podle nich nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby mu bylo ublíženo. Musí také uposlechnout příkazů člověka kromě situací, které jsou v rozporu s prvním pravidlem. A také musí chránit sám sebe, kromě případů uvedených v prvním a druhém pravidlu.

Celosvětovou popularitu robotů ovšem nezajistil německý film z dvacátých let ani sci-fi z let padesátých. Ohromný ohlas přinesla robotům především legendární sága Star Wars – Hvězdné války, ve které se blýsknuli roboti R2-D2 a zlatý C-3PO, který mimochodem jako kdyby Marii z Metropolis z oka vypadl.

Roboti a animáky pro děti

Velice populární jsou v posledních letech roboti i v rámci animovaných filmů pro děti. Téměř každý rok se objeví vysokorozpočtové dětské sci-fi, které představí další variaci na tu hodnou, tu zlou umělou inteligenci. Mezi ty agresivní patří například Mindboti z filmu Megamysl nebo typický antagonista DOR 15 z rodinného filmu Robinsonovi. Do dlouhé řady hodných, milých a zábavných robotů v animovaných filmech se pak řadí především robůtek Vall-I, hrdinové filmu s výmluvným názvem Roboti anebo sympaťák s vizáží cukrovinky marshmallow z filmu Velká šestka. A vynechat bychom neměli ani oblíbené Transformers. (Tady už se bavíme o dospívajícím divákovi.)

Roboti zkrátka jsou a podle nás i navždy zůstanou oblíbenou součástí jak filmů pro dospělé tak filmů pro nejmenší. Pokud máte tohle téma v oblibě, zkuste třeba seriál Humans z produkce britské AMC, který můžete už od října sledovat i u nás, nebo další filmy, které se řítí do našich kin.

Víte, jaký je rozdíl mezi androidem, kyborgem a automatonem?

  • Androidi jsou roboti, kteří se chovají i vypadají jako lidé. Příkladem typického androida jsou roboti ze seriálu Humans. V jejich případě je lidská podoba dotažena téměř k dokonalosti. Mezi obdobné případy pak patří roboti z filmu Blade Runner s Harrisonem Fordem, A.I. Umělá Inteligence Stevena Spielberga anebo stále ještě čerstvý snímek Náhradníci s Brucem Willisem v hlavní roli. Obdobným výrazem pro takového robota je rovněž takzvaný droid. Ochrannou známku pro toto označení ovšem vlastní společnost Lucasfilm.
  • Mezi často diskutovanou podsekci robotů patří i inteligentní počítače. V jejich případě jde často o chytré počítače například z vesmírných lodí, nemající pohyblivé „tělo“, ačkoliv uvažování a řešení problémů se u nich podobá lidskému myšlení. Typickým příkladem je například film 2001: Vesmírná Odyssea. Určitým průnikem mezi inteligentním počítačem a androidem je třeba robot svérázného vzhledu ze sci-fi Christopera Nolana Interstellar.
  • Kyborgové představují syntézu mechanických a organických součástí. To znamená, že kyborgem je postava, která je napůl člověkem a napůl robotem. Naprosto rutinním příkladem takového robota je samozřejmě Terminátor Arnolda Schwarzeneggera nebo policista robot z filmu RoboCop.
  • Automaton je pak takový robot, který vzhledem připomíná spíše hrací skříňku. S podobným typem robota jste se mohli střetnout ve filmu Hugo Martina Scorseseho nebo v italském mysteriózním dramatu Nejvyšší nabídka.

Autor: redakce

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejnovější vynález: Robot jako živý

Roboti už umí skákat přes překážky. Máme se bát?