Půlstoletí provozu metra v Praze

Ve čtvrtek 9. května 2024 si Praha připomene zásadní moment v historii městské dopravy – přesně 50 let od chvíle, kdy na trať vyjela první souprava pražského metra. Slavnostní akce začnou již ve středu 8. května, kdy budou na lince C jezdit historické vlakové soupravy. Výročí bude vyvrcholením ve čtvrtek 9. května, kdy se v Centru architektury a městského plánování (CAMP) uskuteční bohatý program plný přednášek a filmových projekcí, oslavujících historii i současnost tohoto důležitého dopravního systému.

Metro

Půlstoletí provozu metra v Praze

Metro
Před 50 lety se poprvé rozjelo pražské metro

Dne 9. května 2024 oslaví pražské metro padesát let od chvíle, kdy byla slavnostně spuštěna jeho první vlaková souprava. Při této příležitosti se v metropoli uskuteční několik akcí, které připomenou význam této dopravní infrastruktury pro město. „Za posledních padesát let se metro stalo klíčovou součástí Prahy a během povodní jsme viděli, jak důležité je pro plynulost přesunů ve městě,“ uvedl primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

A takhle to vše před padesáti lety začalo

Jízdy historických souprav

Jedním z hlavních bodů oslav je provoz historických vlakových souprav na lince C, který proběhne 8. května. Cestující se mohou těšit na jízdy od 9 do 16 hodin na trase z Kačerova do Letňan a zpět, přičemž některé soupravy končí svou trasu ve stanici Florenc. Zdeněk Hřib, náměstek primátora pro dopravu, přiblížil: „Vyrovnáváme se první slavnostní jízdě z roku 1974, kdy vyjela stejná souprava, která tehdy zahájila provoz naší podzemní dráhy.“

Kulturní program v CAMP

Na další den, 9. května, nabídne Centrum architektury a městského plánování (CAMP) od 13 do 21 hodin promítání filmů a přednášky o historii i současnosti pražského metra. Tento program umožní návštěvníkům hlouběji proniknout do historie metrových linek a jejich významu pro urbanistický vývoj Prahy.

Putovní výstava

Od konce dubna do poloviny srpna mohou zájemci navštívit putovní výstavu o historii pražského metra. Výstava, která se aktuálně nachází u stanice metra Kačerov a 18. května se přesune na Jungmannovo náměstí, obsahuje 20 informačních panelů. Tento projekt je spoluprací Dopravního podniku hlavního města Prahy, Metroprojektu Praha a Metrostavu, které se podílely na výstavbě a designu metra.

Celkově tato oslava připomíná nejen historii, ale i současnou nezastupitelnou roli metra v denním životě Prahy a jejích obyvatel.

MOHLO BY SE VÁM HODIT

Nejpodivnější zjevy a činnosti, které se staly v MHD (14 fotek)

Generační války v MHD: to je opravdu síla!