Kutilský slang. Víte co znamená macek, ráčna nebo šukačka?

Stalinovy vousy, macek nebo kramle. Pokud jsou vám tyto pojmy povědomé, patříte mezi znalce a ve světě řemeslníků se určitě neztratíte. Chcete se něco přiučit? Pak zavítejte na chvilku do slovníku správného kutila. Už nikdy si nespletete ráčnu s ráhnem nebo flexu s flaksou.

Co myslíte, obstáli byste v dnešní době v rozhovoru s řemeslníkem, který si dává majzla na svůj vercajk a používá fištróna? Otestujte své kutilské znalosti?

Šukačka – je přímočará pila, která dělá kmitavé pohyby.

Stalinovy vousy – je těsnicí koudel, která se používá pro utěsnění závitu. K dostání je konopná či lněná. Svým vzhledem připomíná vlákna nebo vousy.

Fitinky – jsou spojovací trubkové šroubovací díly jako například kolínka, spojky, rozbočky apod.

Nebozízek – je malý ruční vrták pro díry o malém průměru. Často se používá jako navrtávák pro předvrtání otvorů pro vruty.

Macek – je dlouhý dřevěný hoblík s rukojetí vzadu. Používá se ke srovnání a jemnému uhlazení velkých ploch.

Ponk – je pracovní stůl do dílny. Může být z různých materiálů dle pracovního využití a obvykle na něm najdete i svěrák.

Flexa – je úhlová bruska, která své jméno získala od výrobce Flex. Říká se jí také rozbruska a můžete ji použít na řezání, broušení, drážkování, čistit sváry apod.

Vašek – je velké kladivo.

Ráčna – je páková část nástrčného klíče k povolování/utahování matic. Funguje pouze jedním směrem, na druhou stranu „přeskakují zuby“. Práce s ráčnou je pohodlná a rychlá, klíč nemusíte po každém otočení sundat a opět nasazovat. Součástí ráčny je i nástrčná výměnná část, které se říká ořech.

Kramle – je tesařská skoba nejčastěji z kulatého nebo čtyřhranného ocelového profilu. Slouží ke spojování například dřevěných trámů.

Pokud jste znali odpovědi ještě dříve, než jste si je přečetli, můžete se bez ostychu pasovat do role Mistra Kutila. Letošní ročník právě odstartoval a vy se do něj můžete přihlásit
do 31. května 2017. Vyhrát můžete i voucher v hodnotě 100.000 Kč na nákup do Hornbachu.

Tak co, jdete do toho?

Autor: red

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

7 neuvěřitelných kutilských kuriozit

19 různých způsobů využití Coca Coly. Rady hlavně pro kutily!