
Autotest Volkswagen ID.3: cesta z pekla nebo do pekla?
Chytré telefony jsou super. Můžete na nich číst náš web, používat jako navigaci, sledovat porno, pařit hry a být neustále ve spojení na sociálních sítích. Jenže to má jednu velkou nevýhodu. Baterie sotva vydrží celý den. Jak se chovat k baterii, aby vydržela co nejdéle?
Lidé se neustále diví, že jejich baterie v telefonu vydrží jeden den. Že jejich stará Nokia 3310 vydržela týden bez nabíječky. Ale už zapomínají, že z telefonu Nokia 3310 provolali 5 minut denně a poslali 10 zpráv, večer si pak 10 minut zahráli hada. Instagram? Facebook? To fakt tehdy ještě nebylo.
Baterie je tak trochu jako kachna. Má dost, když je nabitá tak, že telefon ukazuje cca 80 %. Jasně, můžete do ní ještě něco naládovat, jako do kachny, když jí cpete knedlík do zobáku, ale nedělá jí to dobře. Už je přežraná a další nabíjení jí nedělá dobře. Lithiové akumulátory (všechny z posledních let) je dobré držet mezi 20 a 80 %. To baterii dělá nejlépe. Všimněte si, že na 80 % je baterie nabitá rychle, pak už se dalšímu nabíjení brání. Když ji budete držet v této úrovni, nebudete muset po roce a půl kupovat novou baterii.
Pokud můžete, nabíjejte baterii v chladném prostředí. Třeba jen tak, že je telefon položený doma na chladné podlaze. Když je baterie teplá, tváří se více nabitá, i když ve skutečnosti není. Pak se telefon ochladí a kapacita baterie letí dolů. Když se dobije chladná, vydrží déle. Vysoké teploty nesvědčí žádné baterii.
Jedete pryč na víkend a potřebujete, aby telefon vydržel aspoň 2 dny? Pokud nepatříte k těm, kteří Facebook kontrolují každých 5 minut, přepněte se ze 3G nebo 4G na 2G, tedy na rychlost EDGE. 3G i 4G jsou velmi rychlé, ale také ždímají baterii. Naproti tomu 2G sítě nespotřebují téměř nic. EDGE je sice pomalý, ale na to, aby vám přišly e-maily, nebo notifikace aplikací bohatě stačí. A když se potřebujete připojit na vyšší rychlost, stačí pár kliknutí.
Budete celý den pobíhat venku, přesto máte Wi-Fi zapnutou? Chyba! Telefon se sice může tu a tam připojit k veřejnému hotspotu, ve skutečnosti ale FUP téměř neušetříte, navíc je to i bezpečností hrozba. Když Wi-Fi vypnete, ušetříte hodně kapacity baterie.
Pokud máte iPhone nebo Windows Phone, řešit to nemusíte. U Androidu je ale třeba, abyste sledovali, které aplikace běží na pozadí a v případě potřeby je killnout. Některé baterii pořádně ždímají. Sledujte tak, co vám v telefonu běží a to co nepotřebujete, vypněte.
Všechny smartphony dnes mají funkci pro úsporu baterie. Pokud víte, že se k nabíječce delší dobu nedostanete, spořič si zapněte. Omezí se tím některé funkce telefonu, ale máme vyzkoušeno, že v takovém režimu vydrží moderní smartphone třeba i týden bez nabíječky.
Nechcete omezovat rychlost připojení? Nechcete vypínat Wi-Fi? Máte na háku spořiče baterie a už vůbec nechcete řešit nějaké aplikace na pozadí? No tak si kupte powerbanku, tedy přenosnou baterii, ze které dobijete telefon, tablet, MP3 přehrávač nebo cokoliv jiného a máte vyřešeno.
Autor: Analytik
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Největší žrout mobilní baterky? Povíme si!
Elektromobily blízké budoucnosti. Co nás čeká?