Čím si připíjí na Velikonoce naši sousedi? Inspirujte se a udělejte letos změnu…

Ať už pro vás Velikonoce představují jenom vytoužený prodloužený víkend, anebo je slavíte tradičně a chodíte na koledu, určitě si je neumíte představit bez dobrého jídla a pití. A rozhodně v tom nejste sami, podobně to mají lidé po celé Evropě. Čím si připíjí koledníci za českými hranicemi?

Španělé a Francouzi zůstávají i o velikonočních svátcích věrni vínu

Na rozdíl od Francouzů, kteří si svůj národní poklad vychutnávají v kruhu rodinném a zapíjejí jím většinou jehněčí maso a pokrmy z vajec, vyráží Španělé slavit do ulic. Tamní rodiny přímo v ulicích sledují procesí připomínající středověkou inkvizici. Doprava bývá proto v mnoha španělských městech téměř zastavena a lidé slaví s přáteli přímo v ulicích.

Němci a honba za zlatým pokladem

Němci pivo milují a vzdát se ho nechtějí ani o Velikonocích, kdy na tento zlatavý mok pořádají doslova hony. U našich sousedů se totiž zabydluje nový zvyk. Podle staré tradice tam dětem schovává vajíčka velikonoční zajda, ten podle všeho ale v posledních letech nezapomíná ani na dospělé! O Velikonocích jim schovává láhve se zlatavým mokem a dospělí Němci pak pátrají po svém rezavém pokladu. To by se šiklo i u nás.:)

Češi – připravte si sklenku něčeho ostřejšího

K českým Velikonocům patří neodmyslitelně dobré jídlo a pití stejně tak jako kraslice a pletení pomlázek. Snad každá rodina si střeží vlastní recept na dokonalého a nadýchaného piškotového beránka a bez nádivky s uzeným masem a bylinkami jako by tyhle svátky ani nemohly proběhnout. V každé české domácnosti také tradičně čeká dospělé koledníky sklenička něčeho ostřejšího. V našich luzích a hájích ale není tradice uvítacího nápoje pevně ustálená, a proto své blízké stylově překvapte a nabídněte jim například vynikající skotskou whisky J&B Rare. Alespoň na pár okamžiků je tak přenesete do země kiltů, kde se skotská whisky pije nejen při svátečních příležitostech. Můžete se ale rozhodně vsadit, že téměř každý Skot oslaví Velikonoce se sklenkou své oblíbené whisky v ruce.

Punč a cider v Británii

Svátky v Británii začínají Masopustním úterkem, který je známý jako palačinkový den. Malování kraslic není ve Velké Británii příliš rozšířené. Většinou čokoládová vajíčka dětem po domě a zahradě poschovává velikonoční zajíc. Samotné hledání vajíček si pak dospělí ve většině anglických hrabstvích krátí popíjením tradičního punče nebo stále oblíbenějšího cideru – zkvašeného jablečného nápoje, který chutná jako jablečný džus a je opojný asi jako pivo. U nás ho pijou hlavně ženský.

Slováci rozlejou nejlepší pálenku

Slováci slaví Velikonoce velmi podobně jako my v Čechách, jen s tím rozdílem, že po Velikonočním pondělí následuje takzvané odplatné úterý, kdy chodí na pomlázku ženský a šlehají chlapy. Není se proto čemu divit, že je hlavně pro Slovensko typická štamprle něčeho silnějšího. Oblíbená je tu hlavně domácí pálenka – o Velikonocích rozlévají Slováci svoji nejlepší.

Rusko zapíjí vínem

V Rusku se slaví Velikonoce se zpožděním, protože se pravoslavná církev drží starého juliánského kalendáře. Kromě malovaných vajíček tu koledníci tradičně dostávají ještě tři políbení na tvář. Stejně jako v dalších zemích se i tady ale svátky nesou v duchu jídla a pití. Velikonoční pokrmy Rusové zapíjí silným sladkým vínem kagor, to ale stále častěji nahrazují pro ně typičtějším „drinkem“ vodkou.

A jak slavíte Velikonoce vy?

Autor: red

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Míchání alkoholu? Sekt vás neohrozí, ale…

Příliš alkoholu? Takhle můžete dopadnout!