„Rád otevírám běžcům nové světy.“ Kouč Jan Pernica trénuje členy adidas Runners Prague i filmového Emila Zátopka

Jen málokterý český trenér má tak pestrou směs svých svěřenců. Jan Pernica působí jako kouč v běžecké komunitě adidas Runners Prague, trénuje začátečníky, výkonnostní běžce i elitu. A také Emila Zátopka! I když „jen“ toho filmového, kterého v připravovaném celovečerním filmu Davida Ondříčka ztvární herec Václav Neužil.

Jak těžké bylo předělat herce Václava Neužila na nejlepšího běžce v historii?

Ze začátku jsem tomu úplně nevěřil. Ale ukázalo se, že Vašek má sport v sobě, i když kvůli pracovnímu životu nemá na běhání moc času. Příprava tedy nebyla tak náročná pro mě, jako spíš pro něho.

Jak dlouho jsi ho připravoval?

Začali jsme v lednu. Potkávali jsme se dvakrát až třikrát v týdnu a pracovali spíše na techničtějších trénincích. Další běhy pak Vašek absolvoval sám.

Jak těžké bylo vtisknout mu typický zátopkovský styl s nakloněnou hlavou?

To bylo snadné. On si totiž Zátopka vizualizoval sám, sžil se s ním ještě dřív, než začal běhat. Pro natáčení to bylo dobré, pro běhání zase tak moc ne. Emil se totiž natáčí na jednu stranu, má jiné postavení těla, což se pak u Vaška odrazilo v problémech s kyčlí.

A když porovnáš jejich běžecké styly?

Vašek ho má v mnoha ohledech hezčí než Emil, ale to je tím, že při natáčení nemůže jít do tak velké únavy. Nemůžeme ho vyždímat několikrát za sebou úplně na krev. Emil měl příšerný styl ve finiši, kdy šel na morál do obrovské únavy a už techniku neovládal. To je chvíle, kdy ho zobrazuje nejvíc archivních videomateriálů. Ale když si pustíte celý jeho maraton, zjistíte, jak byl uvolněný. Že běhal hezky a bez zbytečných ztrát.

Na jakou výkonností úroveň se Václav Neužil dostal? Za kolik by běžel desítku?

Těžká otázka. My jsme přípravu nikdy nestavěli striktně výkonnostně. Nicméně pětku odběhl kolem dvaceti minut. Kdybychom se na to zaměřili, desítku by pod čtyřicet komfortně zvládl. Ale já ho trénuju spíš jako čtyřstovkaře, aby vydržel opakované úseky v tempu. On totiž při natáčení běhá hodně sprintů – opakovaně ve scénách chodí do finiše, což je náročnější.

Jan Pernica trénuje členy adidas Runners Prague i filmového Zátopka

Jan Pernica a komparz chystaného filmu Zátopek. Zdroj: adidas.cz

Kolik toho herci za natáčecí den naběhají?

Ono těch kilometrů není moc. Většinou běhají 300metrové úseky, takže v součtu nepřekročíme čtyři kilometry. Ale všechno se odehrává ve velké intenzitě! Stometrový finiš se běží třeba dvacetkrát. To už je náročné.

Které scény jsou běžecky nejnáročnější?

Věřím, že to je závod na 5000 metrů na olympiádě v Helsinkách, který už máme natočený. Vaška jsem v celém filmu obklopil výbornými běžci, ale tady jsem si dal záležet, aby jich bylo ještě víc. Natáčeli jsme se vysokých rychlostech, které se blíží cílovému tempu toho závodu. Režisér David Ondříček se na těch scénách chtěl vyřádit, takže jsme je točili dva dny. Opakovaně. Komplikované to bylo i v tom, že je tam dvojitý nástup Zátopka – nejdřív on, pak soupeři, pak zase on. A to je vyvrcholení celého filmu.

Na natáčení jsi bral jako komparzisty členy běžecké komunity adidas Runners Prague. Jaké to pro ně bylo?

Bylo úžasné sledovat, jak jsou lidi po natáčecích dnech nadšení. Nikdo z nich to nedělal pro peníze. Pro všechny byla největší odměnou fotka v kostýmech s Vaškem. Mají oprávněný pocit, že díky nim bude film lepší.

Jak dlouho už spolupracuješ s adidas Runners?

Už to budou tři roky. Dostal jsem se do komunity přes svou manželku Danu, která tam byla jednou z prvních trenérek a přivedla mě do celého procesu.

Jan Pernica trénuje členy adidas Runners Prague i filmového Zátopka

Prostory Adidas RUNBASE Prague v Karlíně. Zdroj: adidas.cz

Co tě na projektu adidas Runners baví nejvíc?

Takové „jiné“ trénování. Obvykle totiž spolupracuji s eliťáky, zatímco v adidas Runners Prague trénuju běžce, kteří se sice také snaží makat na úrovni, ale nepatří do špičky. Intenzita jejich zážitků a dojmů je ale paradoxně daleko větší! Oni se umí mnohem víc radovat z dílčích úspěchů. Baví mě otevírat jim nové světy, které ještě neznají. A když jim dá člověk metodické základy, jejich progres je daleko rychlejší.

Jaký nejsilnější zážitek jsi s adidas Runners prožil?

Nedokážu říct jeden moment, protože s nimi prožívám každý jejich start. A když někdo překoná osobák nebo odběhne svůj první závod, jejich dojmy jsou hrozně silné. Jsou dojatí, vděční. To u profíků nezažívám.

Posunul se v adidas Runners někdo z naprostého hobíka až do špičky?

Ano, máme tu i příběhy „from zero to hero“. Takový příklad je Vláďa Marčík. Potkával jsem ho, jak pobíhá na Ladronce, motal se tam a nepřišel mi nějak extra talentovaný. Ale začal s námi běhat a rychle se zlepšoval. Na začátku to byl jeden z našich řadových členů a určitě nepatřil k těm nejrychlejším. A letos doběhl čtvrtý na mistrovství republiky na 10 kilometrů na dráze! Na bednu se dostává i na závodech RunCzech. Má před sebou velké věci.

Jinak ale máte tréninky pro všechny, že? Od začátečníků až výkonnostní běžce.

Přesně tak. Máme skladbu velmi různorodou a tréninky připravujeme pro úplně začátečníky, pro výkonnostní běžce, tempové, objemové, cvičíme jógu… Každý si tam najde to svoje.

Na konci září se otevřela své brány RUNBASE Prague, což je nové zázemí adidas Runners Prague v Karlíně a zároveň výjimečný prostor pro setkávání i cvičení, kde je vše zdarma. Co taková změna členům přinese?

Vnímám to jako úplně novou éru adidas Runners v Česku. Běžci dostávají velké možnosti. Můžou s námi trénovat každý den, klidně i několikafázově. Máme prostor pro věci, které jsme doteď museli trochu opomíjet – posilování, kompenzační cvičení… Přidávají se k nám i specialisté na jógu a funkční trénink, takže je teď všechno daleko komplexnější. Navíc mají naši členové prostor, kde se mohou potkávat, mohou posedět a čerpat inspiraci i motivaci. Nejsme totiž jen tréninková skupina, jsme běžecká komunita.

Jan Pernica trénuje členy adidas Runners Prague i filmového Zátopka

Adidas RUNBASE Prague v Karlíně. Zdroj: adidas.cz

Připojte se!

Veškeré tréninky, které adidas Runners pořádají, jsou zdarma. Jejich nabídka je přitom ohromná – konají se speciální tréninky pro ženy, tempové tréninky, začátečnické tréninky… Ale program není pouze o běhu, zkusit můžete i funkční a silové tréninky nebo například jógu. Veškeré informace najdete na Facebooku ve skupině adidas Runners Prague. Jen se nezapomeňte na tréninky dopředu registrovat, a to prostřednictvím aplikace adidas Running (dříve Runtastic), kde také najdete jejich týdenní přehled. Stačí se tam připojit ke komunitě adidas Runners Prague a následně se registrovat na jednotlivé eventy.

Jan Pernica trénuje členy adidas Runners Prague i filmového Zátopka

Jan Pernica. zdroj: adidas.cz

adidas Runners

Největší běžecká komunita na světě, která funguje v 64 světových metropolích a má téměř 400 tisíc členů. Najdete ji v Tokiu, New Yorku, Berlíně… Nejedná se pouze o tréninkovou skupinu, ale skutečnou komunitu, ve které denně vznikají nová přátelství a rodí se nové příběhy. Její členové se potkávají na pravidelných trénincích, které vedou profesionální trenéři a jsou zdarma. Výborně funguje i spolupráce mezi jednotlivými skupinami ve světě.