10 tipů pro jarní úklid auta a přípravu na letní sezonu

Jarní údržba vozu je sice primárně otázkou bezpečnosti, ale většina z nás tráví v autě tolik času, že pořádek a čistota uvnitř může ovlivňovat i naše psychické rozpoložení. Probudit auto ze zimního polospánku a zařídit mu pořádnou očistu by proto měla být rutina každého řidiče.

Typ financování vozu přitom nehraje roli. Ať už je vůz papírově jen a jen váš, nebo ho po skončení operativního leasingu budete muset v co nejlepším stavu vrátit leasingovce, důkladná příprava na letní sezonu se vám vyplatí. Jak na to?

1. Přezujte gumy, hned!

Na letní kola se většina z nás těší už od října, ale i ti, pro které je výměna letních gum za zimní jen další starostí, by ji neměli odkládat. Jezdit v létě na zimních není o moc větší hazard než v zimě na letních. V letních teplotách vám totiž zimní pneumatiky prodlouží brzdnou dráhu až o 20 %, prodraží palivo, a ještě si sjedete vzorek.

2. Zkontrolujte tohle všechno

Kontrola dezénu a chladící kapaliny, kterou byste měli měnit každé dva roky, by měla následovat automaticky, ale mnozí řidiči zapomínají třeba na kontrolu tlumičů, stavu podvozku a dalších součástí vozu. Studené zimní starty se mohly nepříjemně podepsat třeba na stavu akumulátoru a led a sníh mohly zase zásadně poškodit stěrače, které musí být při letních bouřkách v nejlepší kondici.

3. Hlavně klimatizaci

Jestli ale v létě něco oceníte ještě víc, bude to bezproblémová klimatizace. Před startem letní sezóny ji proto věnujte zvýšenou pozornost. Během zimy totiž nejspíš úplně zahálela a filtr tak může být zanesený od nečistot, které se v zimě – v tajícím sněhu – více rozpouští.

A jestli bylo sněhu dost a silničáři hodně solili, může to být opravdu velký problém. V zacpaném filtru se totiž extrémně daří bakteriím a plísním, které si po zapnutí klimatizace pustíte do kabiny. A s nimi i hodně nepříjemný zápach…

4. Dezinfikujte

Se speciální dezinfekcí klimatizace máte hotovo za deset minut a vystaráno na půl roku. Tip na příští zimu: občas si klimu pusťte jen tak, ať ji trochu „protáhnete“.

5. Začněte od podlahy

Podlaha trpí v interiéru nejvíc. Kamínky, zbytky soli, bláto, různé drobky a všechno ostatní, co vám běžně odpadá z bot, oblečení a rukou. Znáte to. Začněte tím, že vyndáte všechny koberečky a pořádně je vysajete. Ty gumové umyjte teplou vodou a vhodným mycím prostředkem.

A pak se pusťte do vysávání samotné podlahy auta včetně prostoru pod sedačkami a kufru. Je to sice na dlouho, ale výsledek vás příjemně nabudí do další práce, protože je ihned vidět.

6. Vyluxujte sedačky

Do sedaček se dostane spousta drobků od jídla, vlasů od cestujících nebo chlupů od psa, ale i běžný prach ze vzduchu. Spousta nečistot nemusí být vůbec vidět, takže znovu začněte pečlivým vysáváním. Pokud toužíte po úplné dokonalosti, sáhněte i po čističi na čalounění a vyčistěte sedačky do hloubky, ale vysavač by měl stačit.

7. Zbavte se prachu

Na palubní desce – zvlášť v těch těžko přístupných koutech – se usazuje spousta prachu, který byste měli likvidovat pravidelně. Se speciálními prostředky je to otázka pár minut a výsledek opravdu stojí za to.

8. Umyjte okna

Dobrý výhled je pro řidiče i všechny jeho spolucestující naprostý základ, a to jak z hlediska bezpečnosti, tak zážitku z jízdy. V jarních a letních měsících nás ale čeká několik vln různých pylů, zvýšené nálety hmyzu nebo nekvalitní mytí na křižovatkách, a tak se hodí pořídit si do auta kvalitní čistič oken i letní směs do odstřikovačů.

9. Pozor na hadr!

Pokud své auto myjete hadrem, vyhněte se papírovým utěrkám i starým kusům oblečení a používejte hadr z mikrovlákna – speciálního jemného materiálu, který vám nepoškrábe lak. V ideálním případě navštivte bezdotykovou automyčku.

10. Buďte kreativní

Dokonalý jarní úklid nutně neznamená dokonalé nástroje a profesionální mycí prostředky. Připravit své auto na jaro zvládnete v bezdotykové automyčce s trochou improvizace a kreativity velmi levně.

Na ty nejužší prostory – třeba okolo tlačítek – můžete použít klidně párátka nebo úzký šroubovák, jinde zase přijde vhod kartáček na zuby nebo lepící váleček na oblečení.

Ať už ale k jarní očistě vozu přistoupíte jakkoli důsledně, rozhodně nezapomeňte na vůni. Správná vůně do auta vydrží i několik měsíců a vždycky vám při usednutí za volant zvedne náladu.