Sexuální výchova na pranýři. Státem podporovaná abstinence nefunguje, mladistvým v USA nikdo nic nevysvětlí a má to následky

V běžné hodině sexuální výchovy se na americké střední škole dozvíte vlastně jen to, že se sexem, ať už je to cokoliv, máte počkat až po svatbě. A proto tu také mají ze všech západních zemí nejvíce nechtěných těhotenství a pohlavních chorob u nezletilých. Američtí lékaři už toho mají dost. Proč sexuální výchova tragicky selhává?

Proč sexuální výchova tragicky selhává?

Suma sumárum: 2,1 miliardy dolarů. Za to už si pořídíte hezkých pár tropických ostrovů a krabí koktejl k tomu. Spojené státy cpou přesně takovou částku od roku 1996 do vzdělávacích školních programů sexuální výchovy. Fajn, vzdělávat se má každý. V čem je háček? V zásadní doktríně americké školní výuky, která žákům přináší jen jednu verzi pravdy. A to, že sex „před“ je špatný.

Lékaři už mají sexuální nevýchovy dost

Asi nikdo opravdu nechce řešit nechtěné těhotenství čtrnáctileté mladé žáby. Ale bohužel, přístup, který setrvale propaguje jen sexuální abstinenci, přesně k takovým následkům vede. To nyní potvrzuje meta-analýza amerických lékařů, kteří teď posadili celý zažitý model sexuální výchovy na lavici obžalovaných. Zaslouženě.

Lékaři ve své studii prezentují nepříjemné výsledky v podobě počtů extra-adolescentních těhotenství za poslední léta. A je z nich patrné, že čím víc se školy snaží tlačit nasázet do hlav žáků moudra o tom, že sex je něco, co přijde až po svatbě, tím častěji dochází k „úletům s následky“ u mladých studentek.

Ve zkratce, pokud se hodiny sex-eds omezí jen na povídání o motýlcích a včeličkách, dozví se z nich mladiství kulové. A v ten moment, kdy je začne „vzdělávat“ PornHub, prohrává nejen školství, ale také oni sami.

Spojené státy jsou na špici

Americká mládež tone v nejistotě, kde jako maják naděje sice září dudy Jenny Jameson, ale o kondomu nikdo nikdy neslyšel. Učitel, který by něco takového zmínil, by brzy skončil bez místa a nejspíš u soudu. Navenek konzervativní společnost si to totiž nepřeje.

Faktem je, že zákazy prostě neplatí, i když se to učitelům a rodičům nejspíš nelíbí. Dospívající mladiství prostě mají své touhy, a pokud je nikdo včas nepoučí o tom, jak zbytečně neriskovat, mohou si pokazit celý start do velkého života. „Ve Státech je dnes nejvyšší míra adolescentních těhotenství ze všech rozvinutých zemí, i když do sexuální výchovy prokazatelně investujeme nejvíce zdrojů,“ píší lékaři.

Potěšení s následky

Ze studie je navíc přímo patrná souvislost mezi konzervativní výukou a počtem těhotných (ale také sexuálně přenosnými nemocemi obohacených) mladistvých. V regionech, kde už může učitel před třídou vyrukovat s okurkou salátovkou a krabičkou prezervativů, je nechtěných jevů o poznání méně. A okurky se tam u zelináře prodávají pořád stejně dlouhé.

Abstinence pochopitelně teoreticky dokonale funguje. Jenže nežijeme v ideálním světě, takže v praxi abstinence totálně selhává. Programy za dvě miliardy dolarů, ve kterých se žáci nedozví, co a jak, jen to, že to všechno přijde časem, jim zítra večer na mejdanu nepomohou. Řešení se zdá být snadné: konečně mladistvým přiblížit reálný obraz věci. Jenže do toho se nikomu moc nechce.

Řešení hodné prezidenta

 „Bylo by to jako hasit požár benzínem,“ volá do zbraně mravokárná veřejnost. Konzervativci se obávají, že by i přiměřené vysvětlení sexu mladistvým mělo za následek „epidemii experimentů“. To nejspíš sami netuší, že mladí vesele experimentují už dávno. Jen ne bez komplikací.

Do věci se nakonec vložil Donald Trump, ale dobrý konec nečekejte. USA totiž mají zrovna hluboko do kapsy, a tak teď prezident silně lobbuje za zrušení financování nefungující sexuální výchovy jako celku. Takže propříště už budou muset američtí školáci opravdu hledat poučení jen na pornowebech. Ve škole se už nedozví vůbec nic.

Autor: Radomír Dohnal

loading...
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ženy prozradily, na co myslí během sexu. A proč tomu tak je? Za všechno může jejich tělo! Všechno se dá ale změnit

Méně sexu kvůli smartphonům, sociálním sítím a streamovacím službám. Co se stane vašemu tělu, když si dáte pauzu od styku?

loading...
Send this to a friend