Věda tvrdí, že na sexuální problémy pomáhá meditace

Meditace na sexuální problémy. Cože? Zdá se vám, že v posteli už to nějak není ono? Odmítáte občas sex nebo dokonce válčíte s erekcí? Je nejvyšší čas naordinovat si domácí léčbu, která vás z téhle sexuální deprese dostane. Meditujte, prý to skutečně zabírá.

Meditace pomůže zlepšit sexuální život

Meditace a sex. Jak to souvisí?

V posledních letech se hodně mluví o stresu, který způsobuje psychické a fyzické problémy, včetně těch sexuálních. Erektilní dysfunkce, nízké libido, sexuální frustrace a v konečném výsledku neuspokojivý milostný život. Tak vypadá denní chleba většiny lidí. Podle vědců je klíčem k pohodě a rovnováze meditace.

Aby bylo jasno, jen projevy deprese, a to od mírných až po těžké, vykazuje podle průzkumu Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, která ve spolupráci s agenturou STEM/MARK realizovala průzkum na téma stres, deprese a životní styl v České republice, 31 % populace. A z toho 7 % klinicky závažné.

Syndromem vyhoření se cítí být ohroženo 34 % lidí. Pak to má v posteli k něčemu vypadat! Přijde vám, že jste další na řadě? Nenechte se vyzmizíkovat a přejděte na meditaci. Několik výzkumníků ukázalo, že absence myšlenek a pouhé bytí pomáhá vyřešit několik sexuálních problémů.

Kyslík jako zdroj života i sexuální pohon

Když si vedle sebe představíte „nicnedělání“ a sex, najdete určitou spojitost. Obojí vyžaduje může přispět k vyprazdňování mysli od myšlenek. Jedna i druhá činnost se přitom zaměřuje na současný okamžik a nesporně uvolňuje od každodenních potíží.

Proto se sexuální terapeuti shodují v tom, že by lidé měli průběžně, ve volných chvílích, sledovat své erotické myšlenky a fantazie – bez ohledu na jejich obsah. Je vhodné je v mysli přijmout a zase pustit. Jedná se o stejný postup jako v meditaci.

Tato praxe prý podporuje krevní oběh a posiluje sexuální funkce a potěšení. Tak to aspoň tvrdí psycholožka Lori Brotto z kanadské Univerzity Britské Kolumbie, která využívá sílu meditace k léčbě široké škály sexuálních problémů.

Co se stane, když vypnete telefon i hlavu?

Tahle průkopnice meditaci testuje například na obětech zneužívání. Její tým již sledoval 20 dospělých, kteří trpěli sexuálním traumatem z dětství. Polovina z nich po celý měsíc meditaci denně praktikovala. Právě tato skupina na konci experimentu poukázala na snížení sexuálního utrpení, větší úlevu a lepší sexuální fungování. A dobrou zprávou je, že něco tak prostého zabírá i v jiných oblastech.

Lori Brotto přijala 117 žen s nízkým libidem, přičemž 49 z nich bylo umístěno na čekací listinu. Zbytek se zúčastnil meditačních dnů trvajících šest týdnů. Po uplynutí této doby vykazovala léčebná skupina významně větší touhu, vzrušení a vaginální lubrikaci. Dokonce se hodně žen shodlo, že i orgasmy jsou snadněji dosažitelné. Když se něco takového povedlo ženám, rozhodla se uvedená psycholožka, že se zaměří i na muže a jejich erektilní dysfunkce.

Za vším stojí tlak na výkon

Požádala proto deset dobrovolníků s tím, aby se všichni zúčastnili jejího čtyřtýdenního léčebného programu, který zahrnoval informace o erektilních dysfunkcích, poradenství a meditaci praktikovanou v rámci terapeutických sezení. Muži však meditovali i doma. Většina nadšenců přitom po měsíci uvedla významné zlepšení a větší uspokojení v milostném životě. Evidentně je fajn, když se zbavíte stresu a soustředíte se jen sami na sebe. Jenže vyprazdňování mysli není snadné.

Učitelé meditace vybízejí studenty, aby přijali své myšlenky, aniž by je posuzovali, bez ohledu na obsah. Je nutné je jednoduše pozorovat, nechat jít a opětovně se ponořit do hlubokého dýchání. Jedině tak se zbavíte stresu, který spouští reflex, jenž omezuje průtok krve do střev a genitálií, ohrožuje sexuální citlivost, funkci a milostnou spokojenost. Tak co, dáte tomu 10 minut denně? Pro uvolnění zkuste meditovat s nejznámější mantrou, třeba pak v posteli podáte mnohem lepší výkon.

Autor: Kristýna Vágnerová

loading...
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak často mají ženy orgasmus? Je to mnohem méně, než si myslíte! Malý návod, jak zvednout statistická čísla a zlepšit realitu

Nízká sexuální touha může být frustrující. S poruchami vzrušivosti u mužů prý pomůže světelná terapie! Umí jasné světlo zvýšit chuť na sex?

loading...
Send this to a friend