Sex je zdravý. Kdy ale přesto mužům škodí a ženám naopak prospívá? V jakém věku je to nejhorší?

Větší odolnost imunitního systému, lepší spánek nebo prevence rakoviny prostaty. To jsou jen některé „vedlejší účinky“ pravidelného sexu. S přibývajícími léty se však objevují otazníky. Skutečně vás sex nemůže zabít? A jak to je, když si to chcete rozdat třeba v horku?

sex a vek

Francouzi mají pro orgasmus výraz „la petite mort“, což představuje malou smrt v okamžiku maximálního smyslového vypětí během extáze. I když si nikdo pod tímto pojmem nepředstavuje smrt skutečnou, k sexu občas nějaká ta kosa patří.

Playboy, kterému svět ležel u nohou

Třeba v roce 2018 zemřel Maurizio Zanfanti, známější pod přezdívkou Zanza, který v italském Rimini údajně svedl přes 6000 turistek. Nakonec to ve svých 63 letech zabalil při sexu s mladou Rumunkou, po němž se mu udělalo špatně. Přivolaní záchranáři už jen konstatovali zástavu srdce. A teď se dostáváme k tématu.

Z výsledků studie uveřejněné v odborném časopise Journal of the American College of Cardiology vyplývá, že pohlavní styk srdce skutečně může vyřadit z provozu. V pozoru buďte hlavně tehdy, pokud už jste sfoukli 50 svíček na svém narozeninovém dortu!

Sladký odchod s nosem mezi bradavkami

Ať se vám to líbí nebo ne, vědci aktuálně spojují dobrý sex se snížením hypertenze u žen, ale také se zvýšeným rizikem infarktů u mužů. Výzkumníci z Michiganské státní univerzity v podstatě varují, že častý a příjemný pohlavní styk může zabíjet starší ročníky s penisem v kalhotách, zatímco na druhou stranu přispívá k dlouhověkosti žen. Federálně financovaná studie přitom poskytuje první rozsáhlý pohled na to, jak sex ovlivňuje zdraví u starších dospělých.

Bylo zjištěno, že hlavně jedinci ve věku 57-85 let vykazují zvýšené riziko srdečního infarktu a dalších kardiovaskulárních problémů, tedy pokud se oddávají milostným hrátkám jednou či dvakrát týdně. Špatné je to, že se nejedná o nějaký plytký experiment, ale seriózní výzkum, kterého se zúčastnilo 2 204 seniorů, které vědci podrobili testům a sledování v několika kolech – a s odstupem pěti let. V tomhle směru jsou vítězky jasné.

Božka, ty mě přežiješ!

Ty dámy, které svůj milostný život považují za nesmírně příjemný a uspokojivý, nejsou tolik náchylné k hypertenzi, což je rozhodně důvod k radosti. Hypertenze patří s ischemickou chorobou srdeční k nejčastějším kardiovaskulárním onemocněním, které se týká 20 procent populace. Řadí se mezi civilizační problémy a stojí za každým čtvrtým úmrtím.

Hui Liu, čínsko-americký profesor sociologie a zároveň výzkumný pracovník projektu, má několik teorií o tom, proč tomu tak je. Ženy, více než muži, udržují hluboké vztahy, jež poskytují sociální a emocionální podporu. Zkrátka a dobře, berou to všechno přes city a partnerská pouta, a tím u sebe nějakým (záhadným) způsobem snižují stres a riziko kardiovaskulárních problémů. Kromě toho, při orgasmu u žen dochází ke zvýšení hladiny dámského hormonu estrogenu, jenž taktéž může podporovat zdraví. Tak co se s tím vším dá dělat? Sexu se vzdávat nemusíte!

Věk jen jako číslo

Některé rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění se ovlivnit nedají, například genetická dispozice, věk nebo mužské pohlaví, tedy pokud si odmyslíte hormonální léčbu a plastickou chirurgii. Lze se však v rámci prevence zaměřit na faktory ovlivnitelné.

Kardiologové doporučují nekouřit, každý den absolvovat 30 minut fyzické aktivity střední intenzity, jíst pět porcí ovoce a zeleniny (denně), vyhýbat se nadváze a diabetu. Také je vhodné hlídat si cholesterol a systolický krevní tlak. Pak si můžete sex s klidným svědomím dopřát i v pokročilejším věku. Akorát pozor na teplejší počasí, které letos vystrkuje drápy o něco dřív.

Letní horka zvyšují riziko srdeční zástavy, přičemž každý třetí člověk infarkt nepřežije. Pokud si v pařáku nemůžete pomoci, souložte ve sprše pod kapkami chladnější vody, nebo si zapněte klimatizaci. V tom horším případě pozdravujte na druhém břehu.

A jak v teplech souložíte vy?

Autor: Merlin

Loading...
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Exhibicionistky a jiné sexuální výtržnice. Kolik mezi námi chodí žen, které mají nízké sebeovládání? Jak takovou je poznáte?

Věci, které ženám při sexu nevoní. Co si dovolit můžete a co je za hranou? Po vzrušení vám toho dovolí mnohem víc!

 

Loading...
Send this to a friend