Připadá vám, že si všichni kolem užívají víc, než vy? Sexuální život vašich sousedů je nejspíš právě tak špatný, jako ten váš!

Kolik sexu mají naši sousedé, kolegové v práci, nebo ta pěkná slečna, kterou jste potkali ráno v posilovně? Jak dokazuje originální studie analytické společnosti IpsosMori, jsme se svými odhady úplně vedle. A pokud mají muži tipovat sexuální život žen, pletou se ještě víc. Co za tím stojí?

Sexuální život vašich sousedů je nejspíš právě tak špatný, jako ten váš

Je to zvláštní. Sami dobře víme, kolik sexu v průběhu roku máme. Přesto vytrvale předpokládáme, že všichni kolem nás si užívají mnohem víc. Odhad mužů se přitom ještě výrazněji vzdaluje realitě, když přijde na tipy ohledně sexuální aktivity žen. Bobby Duffy, ředitel analytického institutu IpsosMori a autor knihy Perils of Perception, se na tento fenomén silně nadneseného odhadu zaměřil. Proč? Prozrazuje totiž o našem pohledu na sexualitu mnohé. Stejně jako o upřímnosti mužů, nebo jejich vztahu k ženám. Kde začít? Nejprve smutná čísla.

Hádáme výrazně víc, než sami máme

Průměrný Američan si dopřeje milování čtyřikrát do měsíce, a Brit pak pětkrát. S tím už nic nenaděláme. A teď ta veselejší. Když se jich zeptáte na to, jak často asi mají v jejich zemi sex lidé ve věku 18-29 let? Odpoví vám, že v průměru šestnáctkrát do měsíce. Jejich tip by znamenal, že mladí muži si užívají sexu prakticky každý druhý den, tedy cirka 180x do roka. A realita? Ta těsně kolísá pod jednou padesátkou. A když přijde na odhad sexuální aktivity mladých žen?

Každý den, a občas přesčas

Britové i Američané se doslova předhání, a v průměru sází na číslo 23. To by znamenalo sex každý den, plus pár náročnějších víkendů k tomu. Ve skutečnosti je to něco mezi pěti až šesti milování za měsíc. Jak dodává Duffy, je to přísně logické a odpovídající. Drtivá většina všech pohlavních styků se stále odehrává mezi heterosexuálními muži a ženami, a proto je výsledný počet sexu víceméně stabilně v poměru 1:1. Proč by tedy zrovna vaše manželka, partnerka nebo sousedka měla mít víc sexu, než vy?

Nemáme spolehlivé informace, a proto se držíme drbů

Zásadní zkreslení v subjektivním odhadu sexuální aktivity ostatních lidí plyne z toho, jak přemýšlíme,“ říká Duffy. „A co si budeme povídat, přežití našeho živočišného druhu prostě závisí na sexu.“ Problém je v tom, že jako jednotlivci nemáme dostatek hodnověrných informací o tom, jak to vypadá jinde. „Do cizí ložnice a za zavřené dveře prostě nevidíte, a tak se spoléháme na zdroje, které se nemusí plně zakládat na pravdě,“ vysvětluje Duffy. „Pikantní historky kolegů popisující scénky jakoby vystřižené z laciného porna nám pak hodně zkreslují celkový obraz. Vytváříme si pak v hlavě normu, která se nezakládá na realitě.“

Až nám bude padesát…

V rámci studie vyzkoušel Duffy ještě jeden přístup. Zeptal se mužů a žen na to, jaká asi bude celková suma jejich sexuálních partnerů, když jejich věk dosáhne 45-54 let. A samozřejmě, aby si tipli takový průměr i pro zástupce opačných pohlaví. Překvapivě se tentokrát muži drželi při zemi. Australané, Britové i Američané tipovali, že do té doby vystřídají 15, 16 a 21 partnerek. Což velmi přesně kopíruje statisticky ověřenou skutečnost (17, 17 a 19).  A není bez zajímavosti, že odpovídající čísla přiřknuly mužům ve svých odhadech i ženy. Naopak to ale nefungovalo.

Američané ženy vidí jako stroje na sex

Když měli muži hádat, kolik by nejspíš napočítali sexuálních partnerů v historii padesátiletých žen, tipovali vždy nejméně dvakrát tolik. Silně přestřelili zvláště Američané, jejichž odhad se pohyboval na 27 partnerech, přičemž skutečný průměr činil jen dvanáct. Extrémní odhady se přitom pohybovaly kolem padesátek, což nedává zrovna lichotivý obraz toho, jak Američané smýšlí o svých ženách. Ale ani ženám z Velké Británie a Austrálie jejich tipy zrovna nevycházely. Odhadovaly, že sexuálních partnerů v daný věk za sebou budou mít 18 a 13, ale reálný průměr přitom shodně činí jen osm.

Jsou to jen čísla a statistické údaje, ale hodně to prozrazuje o nás samotných,“ říká Duffy. „Dává nám to vcelku přesnou představu o tom, co zdánlivě považujeme za normální a jak nazíráme na svět kolem nás. A jak se často šeredně mýlíme, když si děláme úsudek o opačném pohlaví.“

Autor: Radomír Dohnal

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak často mají ženy orgasmus? Je to mnohem méně, než si myslíte! Malý návod, jak zvednout statistická čísla a zlepšit realitu

Co muži očekávají od žen? Většina z nás ani sama neví! Jak je to s krásou, přitažlivostí a dalšími představami?

Send this to a friend

...