Korejci přišli na to, jak zůstat naživu déle. Kastrace vám může prodloužit život až o dvacet let

Chcete se dožít stovky? Pak se zbavte svých rodinných klenot  – kastrací. O kolik let si prodloužíte pobyt na tomhle světě? Rozhodně to nejsou drobné!

Chcete se dožít stovky? Pak se zbavte svých rodinných klenot  - pomocí kastrace

Když byla nalezena hrobka čínského korunního prince dynastie Tang, začali se vědci zabývat tím, proč byl Zhanghuai vykastrován, tedy zbaven pohlavních žláz produkujících pohlavní hormony. Díky tomuto chlapíkovi bez varlat následné studie prokázaly, že eunuchové se dožívají vyššího věku. O mnoho let později na stejné téma vsadil tým korejských biologů, který potvrdil, že když se zbavíte téhle přirozené mužské „zátěže“, zvýšíte svoji životnost o deset, čtrnáct a klidně i devatenáct let. Jako vážně?

Jak být na světě déle?

Korejská studie, poprvé publikovaná v roce v časopise Current Biology, analyzovala genealogické záznamy dlouhé řady eunuchů sloužících císařskému dvoru dynastie Chosun v Koreji v letech 1392 až 1910. Ze záznamů vědci získali podrobné údaje o narození a úmrtí 81 jedinců bez kulek, kteří měli průměrnou životnost 70 let. Jen tak pro porovnání, muži “bez zásahu” se v té době dožívali maximálně 55 let.

Vejde se sto svíček na dort?

Doktor Steven Austad, který studuje biologii stárnutí na univerzitě v Alabamě v Birminghamu, přiznává, že byl skeptický, když poprvé četl výsledky téhle korejské studie. „Co mě opravdu zaujalo, bylo tvrzení, že tři z eunuchů překročili hranici stovky, což je několikanásobek staleté míry moderních japonských mužů,“ nechal se slyšet Steven Austad s tím, že když se do dat hlouběji začetl, přestal mít pochybnosti.

Varlata produkují drtivou většinu testosteronu, a není pochyb o tom, že kastrovaní muži mají hladiny tohoto hormonu extrémně nízké. „Existují skutečně přesvědčivé důkazy, že ženské reprodukční hormony mohou posílit imunitní systém a mužské reprodukční hormony ho naopak potlačují,“ tvrdí vědec s dodatkem, že zároveň existuje spojení mezi testosteronem a kardiovaskulárním zdravím.

Například muži mají tendenci mít infarkty v mnohem mladším věku než ženy, což je jeden z mnoha důvodů, proč ženy trvale přežívají své muže. Ve skutečnosti majitelky vagin odcházejí do věčných lovišť o tři až pět let později, než jejich drahé polovičky. Nemají totiž tolik testosteronu jako muži. A ten za všechno může!

Hormon, který ovlivňuje sexuální touhu i smrt

„To platí pro každou kulturu a socioekonomickou úroveň. Není to jen srdeční onemocnění, které zabíjí muže dříve, jedná se o všechno od chřipky po rakovinu i onemocnění plic. Data jsou neuvěřitelně šokující,“ dál uvedl Steven Austad, který potvrzuje, že kastrace, tedy konkrétně orchiektomie, chirurgické odstranění obou varlat, nikoliv penisu, ideálně před nástupem puberty nebo po ní, má s ohledem na prodloužení života své opodstatnění. Ovšem pozor.

Orchiektomie prováděné v raném věku mají mnoho pozitivních účinků na zdraví, například ochranu před infekcemi a kardiovaskulárními příhodami. Stejný zákrok v pozdějším životě však tak přínosný není, dokonce může negativně ovlivnit některé aspekty zdraví. To jen tak pro informaci, kdybyste o kastraci a dlouhověkosti přemýšleli. Na druhou stranu je otázkou, jestli o tak požehnaný věk budete stát. Kastrace u mužů má ale samozřejmě i další dopady. Přestávají růst vousy, hlas se zvyšuje a sexuální touha ztrácí. Navíc jste bez možnosti reprodukce.

Je lepší zemřít mladý?

Budiž vám útěchou, že tělo sice vypovídá službu, nicméně mozek je v chodu pořád. Výzkum publikovaný v odborném časopise Nature Medicine odhalil, že lidský organismus je schopný vytvářet čerstvé mozkové buňky do věku nejméně mezi devadesáti a sty roky. Vznik nových neuronů však rychle klesá u lidí s Alzheimerovou chorobou. Vždycky je to sázka do loterie.

A kolika let byste se chtěli dožít právě vy?

Autor: John McClane

Loading...
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Méně sexu kvůli smartphonům, sociálním sítím a streamovacím službám. Co se stane vašemu tělu, když si dáte pauzu od styku?

Co ženy opravdu chtějí? Pravda konečně odhalena! Pokud je pro vás něžné pohlaví záhadou, tohle vám změní život!

Loading...
Send this to a friend