Dítě mi ukradlo ženu! Co dělat, když se po porodu změní vaše domácnost i vztah k nepoznání?

Konečně porodila a vy se těšíte, že dostanete zpátky svou ženu ve stavu, ve kterém byla před těhotenstvm. Omyl! Zničehonic sdílíte domácnost s profesionální matkou. Stýská se vám po holce do nepohody, která vám dokázala zamotat hlavu jediným úsměvem, a v koupelně potkáváte vynervoovanou, utahanou ženskou, která vás nevrle ráno povzbudí do práce a večer stejným? Potřebujete ujištění o tom, že stále ještě patříte do rodiny a není nikdo, kdo by vám je poskytl?

vztah po porodu

Vztah se po narození dítěte automaticky změní. Nemusí to ale nutně přinést jen zlo. Stačí se k tomu jistým způsobem postavit. Jisté je, že budete muset trochu slevit ze svého pohodlí.

Přechod na nový režim chlapi nesou těžce

Je to těžká věc. Obzvlášť pro nás táty, kteří úspěšně a bez ztráty vědomí absolvovali porod, může být přechod na nový režim rodinného života obzvlášť obtížně zvladatelný. Musíme si něco vysvětlit…

Doby, kdy byla hierarchie smečky klíčem k přežití, sice už dávno pominuly, ale v mužích stále ještě přetrvává – to není urážka; v drtivé většině situací jde o naprosto běžnou a chvályhodnou záležitost, která mužské části lidstva pomáhá v úspěšné plavbě životem. Ale od okamžiku, kdy se do rodinného života zapojí nový element, se všeobecně uznávaná smečka rozpadá a (přinejmenším na nějakou dobu) zdánlivě staví do přímého protikladu. Takřka křesťansky se poslední stávají prvními a nejslabší nejsilnějšími – alespoň pokud jde o vliv.

Situace je to velice matoucí. Vůdce smečky se tedy pokouší znovu nastolit rovnováhu, na kterou byl zvyklý – způsobem, který prozatím fungoval vždy. Sexem, při němž se vždy ukáže, kdo je na kom závislý, kdo koho dokáže ovládnout a kdo tady vlastně drží pochodeň dominance. A vůdce smečky narazí. V lepším případě se od něj matka s mládětem odtáhne, v horším zavrčí a v úplně nejhorším cvaknou zuby. Ale proč vlastně? Co se změnilo?

Kam se poděla láska?

Shrňme si to: zatímco jediné, s čím se novopečený táta musí vyrovnávat, je kocovina po úspěšné oslavě narození děťátka, máma v porodnici balancuje na pokraji tělesného i duševního vyčerpání, nevyspí se, je na relevantních partiích v lepším případě rozbolavělá a v horším případě sestehovaná, nalévají se jí prsa, svádí poziční bitvu s neuvěřitelným náporem hormonů a má strach o mimino. Dovedete si to vůbec představit? Trocha empatie tedy bude na místě.

Snaha bude vždy nedostatečná

To je ovšem jen začátek. Nejpozději do týdne po porodu (v závislosti na tom, jak probíhal) je vaše partnerka propuštěna domů a začíná druhé kolo; někdy s úklidovou předehrou. To když jste se jako tatínek nedokázal za dobu osamění soustředit na tak složité věci jako umývání nádobí, použití antiseptických prostředků na prakticky všech plochách a zákoutích bytu a celkové proměny dřívějšího hnízdečka lásky ve velechrám pro potomka. Jedna věc je jistá: i kdyby jste se snažili sebevíc, počítejte s tím, že vaše drahá polovička prohlédne veškerou snahu rentgenovým pohledem a nikdy – NIKDY – jí stejně nebude připadat dostatečná!

Co dělat, aby se všechno vrátilo do pomyslného normálu

To, zda tenhle nový stav, kdy oba vyčerpaní padáte do postele a modlíte se, aby zítra byl zase normální den a dítě v noci alespoň chvilku spalo, může trvat i týdny nebo měsíce.  Jak dlouho to ale bude, záleží na vás. Je třeba vzít otěže i do svých rukou.  Dítě podle psychologů může partnerský vztah buď posílit nebo hodně narušit. I když pro oba z vás představuje rozrostlá rodina novou roli, neznamená to, že ta stará pro vás skončila.  Typickým příkladem toho je, že se vaše ženská ponoří zcela do role matky a vzdá se role partnerky. To asi zná většina z nás a rozhodně je to velký problém.

Rozlučte se s časem pro vás dva

Čas i soukromí, které jste na sebe měli, je minimálně na určitou dobu pryč.

Obrňte se trpělivostí

S příchodem potomka nezřídka přibude i konfliktů. Proč? Každý z vás na novou roli v rodině reaguje jinak. Nedorozumění a komunikační šumy jsou na denním pořádku. Nechtějte, aby do toho ještě přibyla porodní deprese vaší ženy.

Pochopte ji

Je dobré si také uvědomit, v jakém stavu se vaše žena nachází. Doteď pracovala na své kariéře, byla mezi lidmi a věnovala se nejen vám, ale i sobě. Odteď je ale všechno jinak. Je celý den zavřená s křičícím dítětem doma. Nemůže s ním ani popovídat, vůbec netuší, co po ní chce nebo co má v daný okamžik dělat. Pomožte jí a pochopte ji, uvidíte, že to přinese ovoce.

Slevte ze svých nároků

V zájmu zachování vztahu a lásky bude dobré také slevit ze svých nároků. Nestačí chodit do práce a očekávat, že vás ve dveřích uvítá usměvavá s teplou večeří v hrnci nebo na talíři. První týdny je vůbec ráda, že se z toho nezblázní a bude výhrou, když ji ráno a večer uvidíte v jiném oblečení. Rozhodně se vyvarujte otázek typu: “Kde je teplá večeře?” nebo “Co jsi tu vlastně celý den dělala?”.

Projevte jí uznání a dejte jí najevo, že za ní stojíte

Psychologové radí, aby partneři svým rodičkám projevovali uznání a snažili se je co nejvíce podpořit. Zkuste jí věnovat trochu času a poslechnout si, jak se měla a co všechno se přes den stalo, i když máte v hlavě fotbalový zápas, který začne za chvilku, nebo starosti z práce. Jakýkoli zájem z vaší strany ženu zaručeně potěší. Většina žen se také po porodu cítí méněcenná a nedůležitá. Zvlášť v porovnání s kamarádkami, které zrovna úspěšně budují kariéru a užívají života. No, uznejte, že kojení, přebalování a uspávání není zrovna žádný med.

Pomozte jí

Absolutně to nejlepší, co můžete pro svou ženu udělat, je vzít si na chvíli večer dítě k sobě a věnovat se mu. Ať si odpočine, dělá, co potřebuje, relaxuje. Tohle ocení naprosto každá ženská.

Dodejte jí sebevědomí a projevujte o ni zájem

Je asi jasné, že jen málokterá žena je po porodu spokojená se svým tělem. Než se dostane do normálu, pokud vůbec, musí si na nové tělo zvyknout. (Jiný tvar prsou, větší boky, nějaká kila navíc…) Je dobré, abyste ji i v tomhle podpořili a dávali jí zřetelně najevo, že je stále pro vás přitažlivá.

Buďte tolerantní

V naprosté většině případů se muži cítí po porodu odstrčení a osamocení. Je to jasné, pozornost ženy je upřená k dítěti a na nějaký sex nebo porozumění z její strany nebo zájem o vaši práci (kromě toho, když o ni přijdete), můžete zapomenout. Nezbývá, než být tolerantní.

Vyhraďte si čas pro sebe

Starost o dítě vezme všem veškerý volný čas. Je vhodné vyhradit si pravidelně čas pro chvíle, které budete trávit jen spolu. Sami. V tomto čase si povídejte o jiných věcech, než je vaše dítě. Dělejte, co máte rádi. Relaxujte spolu… Požádejte rodiče nebo kamarády, ať vám dítko pohlídají. Klidně spolu zajděte do kina nebo na večeři. Jinak se stane, že si každý začnete žít svůj život a ten partnerský brzy přestane existovat.

A hlavně…přežijte to!

Autor: red

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Věkový rozdíl partnerů. Je to problém? Kdy má nerovný vztah šanci a kdy je lepší se do toho nepouštět?

Moderní námluvy: jak poznat, že žena, kterou jste potkali, je ta pravá na sex nebo na vztah?

Send this to a friend