Buďte obezřetní, dnes už vás může zabít cokoliv! Kdy můžete zemřít na orální sex?

La petite mort, malá smrt je okamžik maximálního smyslového vypětí v momentu extáze. O smrt jako takovou se v tomhle případě nejedná, tu ale úplně klidně může zajistit orální sex. Poznáte, jestli jste v ohrožení?

orální sex

Průzkum nejmenovaného českého erotického obchodu, který vyzpovídal více jak 700 respondentů z tuzemska, prokázal, že orální sex je běžnou sexuální praktikou Čechů. Konkrétně se jí oddává 78 % dotázaných. Co si budeme povídat, jedná se o jednu z nejoblíbenějších sexuálních činností, ať už orál poskytujete, nebo přijímáte. Výsledný dojem ale kazí fakt, že tento druh zábavy může představovat riziko pro vaše zdraví. Je totiž silně spojen s orofaryngeální rakovinou.

Tak trochu ruská ruleta

Vzrůstající obliba orálního sexu a vyšší promiskuita stojí nejen za nárůstem případů rakoviny úst a krku, ale i alarmujícím počtem nádorů krku, mandlí a kořene jazyka, na což upozorňuje odborný magazín Journal of Clinical Oncology. Na vině je papilomavirus HPV, neboli hlavní spouštěč těchto typů rakoviny. Jen tak pro představu, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) až 20 % všech případů rakoviny ústní dutiny souvisí právě s „hápévéčkem“, které se přenáší při orálním sexu.

Kdo se může nakazit?

Vědci zároveň upozorňují, že k nákaze může dojít i při hlubokém líbání, tedy kontaktu úst s ústy. V podstatě jde o to, že pokud máte v posteli „škodnou“, která je pro virus hostitelem, lze se od ní v rámci mazlení s jejími genitáliemi nakazit. Virus ovšem člověk může mít nejen ve vagině, ale také v konečníku. Přenáší se velmi snadno, v ohrožení je naprosto každý.

Podle studie v New England Journal of Medicine lidé, kteří měli šest nebo více sexuálních partnerů, inklinují k dvakrát většímu riziku vývoje orofaryngeální rakoviny. Ale i ti, kdo v minulosti oblažili šest nebo více milenců – pouze orálně, zvyšují riziko nákazy o neuvěřitelných 340 %. Podle vědců se tak papilomavirus směje lidské populaci do očí už jen proto, že mnoho mladších ročníků nepovažuje orální sex za sex. Možná by pomohla prevence. Jaká?

Dneska rozdělej červený sáček

Stejně jako v případě většiny případů pohlavně přenosných nemocí je nejlepší abstinence, která však pro většinu sexuálně aktivních jedinců není reálná. Světová zdravotnická organizace zároveň podotýká, že by bylo nejlepší, kdyby se i sex v dlouhodobých vztazích se stálým partnerem zaobalil do prezervativu, ačkoli je naivní myslet si, že všichni si do konce života budou ujíždět na vroubkovaném, lubrikovaném, voňavém štěstí. Nikdo by už nechytil HPV, ale populace by vymřela.

Kdy má kuřák smůlu?

Dobrou zprávou budiž ta, že pokud je onemocnění odhaleno včas, dá se tento druh rakoviny poměrně úspěšně léčit. Ve srovnání s jinými formami maligních onemocnění v ústní dutině má orofaryngeální rakovina spojená s HPV výrazně menší míru přežití, zejména u nekuřáků. Přibližně 85 procent pacientů s pozitivními nádory ji přežije. Pravdu však vždy odhalí dobrý screening, tedy v první řadě důkladné vyšetření hlavy, krku a dolní čelisti, stejně jako kontrola lymfatických uzlin, uší a hlavně jazyka.

Nakažení mezi VIP

Při pátrání po diagnóze se hledají jemné změny v zabarvení, léze a vředy, lékaři se ptají, zda netrpíte nějakými bolestmi. Ve skutečnosti se však nemoc nepojí s mnoha příznaky, poznat tak nemusíte vůbec nic. Michael Douglas by mohl vyprávět. Ti v bílých pláštích uvedenému americkému herci v roce 2010 diagnostikovali rakovinu jazyka.

Ten tehdy pronesl, že „byla to rakovina, kterou způsobil lidský papilomavirus HPV, jenž se ve skutečnosti přenáší orálním sexem“. Michael nemoc překonal. Léčbu má za sebou i rocker Bruce Dickinson ze skupiny Iron Maiden, který přišel se stejným tvrzením o pět let později než Douglas. Oba dva teď již nejspíš vědí, že existuje více než 100 typů HPV, přičemž asi 30 až 40 z nich postihuje přímo genitální oblast. Máte i tak chuť?

Tak co, odradí vás tyhle informace od orálního sexu?

Autor: Merlin

Loading...
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Po čem ženy touží? Co vlastně potřebují ve vztahu a v posteli? Nenechte se ovlivnit názorem přátel a blízkých. Tohle jsou čistá fakta!

Připadá vám, že si všichni kolem užívají víc, než vy? Sexuální život vašich sousedů je nejspíš právě tak špatný, jako ten váš!

Loading...
Send this to a friend