Uvažujete o změně práce? Je ideální čas. Jak odpovídat na zrádné otázky u pohovoru, abyste získali zaměstnání snů?

Změna zaměstnání? Je vhodná doba! Firmy se doslova rvou o schopné lidi, takže k práci svých snů vám právě teď stačí správně odpovídat. Na co? Připravte se na tyhle zrádné otázky během pohovoru! Když je zvládnete, do léta budete sedět na nové židli!

jak snadno změnit práci

Podle Eurostatu je nezaměstnanost v Česku nejnižší v rámci EU. Konkrétně se jedná o pouhá dvě a půl procenta, přičemž téměř 80 procent expertů uvažuje o změně práce. Šanci má každý. Tedy skoro. Kdo přijde na pohovor připravený, je na tom o něco lépe. Víte i vy, jak odpovídat na nejběžnější a záludné otázky? Mějte tajemství úspěchu v rukávu a v pěti případech se nenechte nachytat!

„Proč chcete pracovat zrovna v naší firmě?“

Pravdu v tomhle případě rozhodně říct nemůžete, ačkoliv se to jakkoli nabízí. Jakmile vybalíte, že potřebujete peníze na hypotéku, nebo vám manželka vyčítá, že domů nosíte málo, končíte. Ostatně, všimněte si, jak je právě tahle otázka frustrující.

Personálnímu oddělení jde o to, abyste definovali, proč jste pro firmu přínosem. Proto musíte prokázat, že když si vás vyberou, nikdo nešlápne vedle. Podle expertů ideální odpověď vypadá nějak takhle: „Moje hodnoty a hodnoty společnosti XY jsou totožné a já mám pocit, že se tu budu cítit dobře. Pokud se mi naskytne příležitost vstoupit do týmu, chci přispět k naší společné vizi.“

„Jaká je vaše největší slabost?“

Neuchylujte se k velkým klišé, které na první pohled mají dělat dobrý dojem. „Mojí největší slabostí je to, že pro práci doslova dýchám.“ Místo toho buďte upřímní. Prokážete tak, že máte jasné a kritické znalosti o svých vlastních dovednostech a schopnostech. „V minulosti jsem trochu bojoval při práci v početnějších týmech. Ve výsledku se změnily některé organizační postupy, ale nakonec bylo řešení snadnější, než jsem si dokázal představit.“

„Proč jste odešel ze své poslední práce?“

Podobně jako u již zmíněné slabosti si na tenhle typ otázky dejte pozor. Může vás z okruhu uchazečů vyřadit rychlostí blesku! Odolejte pokušení a rozhodně neříkejte, že váš bývalý šéf byl absolutní blbec, ani nepomlouvejte nevděčné klienty, nešťastné personální obsazení bývalé firmy ani předpotopní vybavení kanceláře. Pochopte, že tazatele spíš zajímá, zda řeknete něco negativního a zda jste vůči poslednímu zaměstnavateli loajální.

„Co se týče minulé firmy, vzpomínám na ni rád a určitě nechci hodnotit, jestli něco bylo dobře nebo špatně. Samozřejmě, že vždy existují příležitosti, jak věci zlepšit, ale to je normální.“

„Kde se vidíte za pět let?“

Další trik? To si pište. Potencionálního zaměstnavatele zajímá, zda patříte do kolonky dobrých – a dlouhodobých investic. Něco ve vás křičí, že se jistě osamostatníte, budete vést vlastní podnik a konečně se zbavíte všech nerudných nadřízených. Ano, jistě, může se to stát, ale to neříkejte nahlas. Nechcete přece vyvolat dojem, že ve vás roste konkurence, že ne? Na druhou stranu ani nebuďte příliš laxní a neodpovídejte stylem, že „přece nevíte, co bude za pět let“. Taky chyba.

Odborníci v takové situaci radí mít ambiciózní, ovšem přiměřený odhad. „Chci být lepší pracovník, který zdokonalí své schopnosti.“ Skvělé je i konstatování: „Určitě se zajímám o kariérní postup. Pokud tato společnost nabízí nějaké další rekvalifikační a vzdělávací kurzy, rád bych je navštěvoval.“

„Proč bych vás měl přijmout?“

V překladu to znamená, že máte mluvit o tom, co je vaším DPH, tedy jakousi přidanou hodnotou. Proč vyčníváte z davu? Máte něco navíc? Co vás odlišuje od ostatních? Jakmile začnete mluvit o flexibilitě, pracovitosti, nových nápadech a dalších věcech, se kterými přišel uchazeč před vámi (a bude o tom hovořit i ten po vás), dojem moc neuděláte. Zkuste něco vypálit víc „ze sebe“.

„Jistě na recepci sedí další lidé z více zkušenostmi, než mám já, nicméně troufám si říci, že až přijímací pohovory skončí, nebudete mít nikoho přizpůsobivějšího. Ve své poslední práci jsem pomáhal kolegům a tím sbíral poznatky i z jiných pracovních pozic, než na kterou jsem byl přijat. A zatím jsem nenašel nic, s čím bych si neporadil.“

Autor: John McClane

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Knír, holá brada, kotlety nebo lumberman? Co o vás prozradí váš styl holení?

Podvodné inzeráty při hledání práce. Těmhle se vyhněte!