Černoch infiltruje Ku-Klux-Klan přes telefon? Stalo se! BlacKkKlansman se tváří jako kontroverzní a ještě komedie, ale není ani jedno! Jak to?

Černý policista infiltruje Ku-Klux-Klan? Tento příběh se skutečně stal, a teď si ho vybral Spike Lee, aby skrz příběh zdůraznil téma rasové nesnášenlivosti. Kdo ale touží po zhlédnutí komedie, měl by se mít na pozoru, protože to BlacKkKlansman opravdu není.

Režisér Spike Lee se rozhodl natočit látku, založenou na skutečném příběhu. Hlavním hrdinou je Ron Stallworth (John David Washington), který se stává na počátku sedmdesátých let prvním černošským policistou ve sboru coloradské policie. Když je pak povýšen na detektiva, rozhodne se infiltrovat místní pobočku Ku-klux-klanu, zavolá na inzerát v novinách a dohodne si schůzku. Aby se s fanatickými vyznavači bíle rasy mohl sejít, musí spolupracovat s kolegou Flipem Zimmermannem (Adam Driver). Ten se za něj začne docházet na setkání klanu a získávat si jejich důvěru. Tento příběh se skutečně udál na přelomu 70. a 80. let v USA.

Kdo kam patří

Filmový Ron Stallworth se během dění seznamuje s poněkud upjatou Patrice Dumas (Laura Harrier), která tvrdohlavě hájí černošské ideály a schází se s podobně naladěnými zastánci „černé síly.“ Ron před ní skrývá pravdu o tom, že patří k policejnímu sboru, protože podle Patrice jsou všichni policisté prasata a terorizují černou populaci Spojených států. Jeho kolega Flip si zase více než kdy dřív uvědomuje svůj židovský původ, který celý život nijak neřešil, když je konfrontován s burany, kteří nenávidí úplně všechno a všechny, ale ze všeho nejvíc černochy a právě židy.

Předsudky na obou stranách

Před zhlédnutím jsem měl velké obavy, že bude film obhajobou menšin a ponese se v trendu levicové propagandy, která na nás útočí ze všech stran. Příjemným překvapením je tedy fakt, že tomu tak není. Snímek sice poukazuje na problém rasové nesnášenlivosti, ale staví se k němu vcelku neutrálně. Film tedy není bojem za práva utlačovaných zlým bílým mužem. Naopak ukazuje fanatismus na obou stranách, předsudky a zapálení, které je schopné zajít až příliš daleko. Je skoro až s podivem, že režisér Spike Lee, který veřejně doslova kamenuje Donalda Trumpa a USA označuje za stát postavený na genocidě původních obyvatel a následném otroctví, nechal svůj film stát někde uprostřed a nepřekročil čáru doprava ani doleva.

Zbytečné natahování

Celé to ale bohužel vyznělo tak nějak prázdně. Ve snímku prakticky nenajdeme žádné místo, které by nějak utkvělo v paměti. Jediné, co film táhne kupředu, jsou herecké výkony. Film je zcela nesmyslně roztažený do 134 minut a délka je opravdu znát. Finále mělo zkrátka přijít podstatně dřív, a režisér měl potlačit touhu některé svoje vyprávění tak nestoudně protahovat. Snímek byl během propagace označován jako černá komedie. Ale pravdou je, že tady toho k zasmání moc není. V celém snímku jsou tak tři momenty, které vám dovolí se pousmát. Jinak se jedná o životopisné drama, takže se nenechte nalákat, pokud se chcete v kině jen pobavit. Trailer se sice také tváří jako děsný komediální úlet, ale nic není vzdálenějšího pravdě. Nejlepší na filmu tak zůstávají Adam Driver, J. D. Washington a povedený soundtrack.

Autor: Eduard Havel

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Na čem pracuje tvůrce Pána Prstenů, co dělá Jude Law v Bradavicích a jak to bude s návratem šampiona Rockyho? To vše prozradí filmové novinky!

Recenze: Epidemie vyhubila všechny děti! Ty přeživší mají supeschopnosti. Temné síly jsou jako mix Hunger Games a X-menů